Zastosowanie opasek samozaciskowych

Pozornie opaska samozaciskowa to element, który w swoim garażu albo skrzynce na narzędzia posiada każdy mężczyzna. W praktyce jednak okazuje się, że rzadko kiedy są stosowane, mimo swoich interesujących właściwości. Jakie rodzaje opasek samozaciskowych wyróżniamy i do czego mogą służyć?

Opaska samozaciskowa bardzo często jest stosowana przez majstrów do zabezpieczania kabli, ich łączenia oraz spinania ze sobą wężyków. Właściwości i zalety opasek samozaciskowych są jednak znacznie szersze, a sama opaska znajduje zastosowanie w przeróżnych dziedzinach życia. Materiał, z jakiego jest wykonana pozwala na szerokie wykorzystanie, a znajomość ich przeznaczenia znacznie ułatwi prace budowlane bądź usprawni przemysł.

Czym jest opaska samozaciskowa? – rodzaje opasek

Opaska zaciskowa to metalowy albo plastikowy przedmiot, dzięki któremu możemy bez problemu połączyć dwa różne elementy, które bez pomocy innych narzędzi nie można rozłączyć. Z racji tego, że na rynku istnieje wiele rodzajów opasek samozaciskowych, ich przeznaczenie będzie uzależnione od materiału z jakiego zostały stworzone. Obecnie na rynku wyróżniamy opaski samozaciskowe wykonane z metalu, najczęściej stali nierdzewnej.

Najczęściej produkowane są opaski samozaciskowe z jednym uchem albo dwoma uszami. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są jednokrotnego użytku, a rozszczelnienie połączenia często związane jest z ich uszkodzeniem. Popularne są również opaski z pierścieniem, a także samozaciskowe typu Multi-Lok.

Dlaczego warto stosować opaskę samozaciskową?

Opaski samozaciskowe mają szereg zalet, które przemawiają za ich częstym wykorzystaniem. Z racji tego, że trwałość opasek produkowanych ze stali nierdzewnej pozwala na ich zastosowanie w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach pogodowych. Są odporne na wysokie i niskie temperatury, a także na ogień oraz szkodliwe promieniowanie UV. Opaski samozaciskowe mogą być także stosowane w miejscach, gdzie jest wysokie ciśnienie wody, gdyż nawet najbardziej wartki strumień nie może ich rozłączyć.

budownictwo

Zastosowanie opasek samozaciskowych

Opaski samozaciskowe, z racji swoich zalet, znajdują zastosowanie przede wszystkim w budownictwie oraz hydraulice. Bez obaw można nimi łączyć rury, przez co na przepływ wody będzie równomierny, chroniąc stalowe elementy przed przeciążeniem. Dodatkowo fakt, że opaski samozaciskowe są odporne na zmienne temperatury, rury nie ulegną przeciążeniu.

Za pomocą opasek samozaciskowych można również łączyć ze sobą stalowe elementy konstrukcji małych budynków albo innych elementów dekoracji domu – jak altany, barierki czy stelaże.

Jak założyć opaskę samozaciskową?

Opaskę samozaciskową montuje się w bardzo prosty sposób. Do jej poprawnego założenia konieczne będą szczypce, które na pewno znajdują się w każdej skrzynce na narzędzia. Za pomocą szczypiec należy chwycić dwa końce opaski samozaciskowej, a następnie mocno zacisnąć. To jednak jeszcze nie koniec – odgięte końce stworzą przestrzeń, która umożliwi łatwiejszą instalację opaski. Nie zwalniając szczypiec umieszczamy opaskę w wyznaczonym wcześniej miejscu. W dalszych krokach opaska sama zaciśnie się w miejscu połączenia.

Opaski samozaciskowe to produkt niezwykle funkcjonalny i pomocny podczas dokonywania samodzielnych połączeń hydrauliki. Warto jednak wcześniej zapoznać się ze specyfikacją opaski, aby wybrać ten rodzaj, który będzie najodpowiedniejszy w miejsce, gdzie chcemy ją umieścić. W razie problemów można zawsze skonsultować się ze specjalistą.

Ciekawym pomysłem jest zakup opasek samozaciskowych w sklepach internetowych. Na stronie kategorii produktu znajduje się pełny opis jej zastosowania, wraz z całą specyfikacją. Dzięki temu można samodzielnie wybrać odpowiednią opaskę samozaciskową, która z pewnością posłuży przez wiele lat.

 

Reply