Rodzaje saun domowych

Sauny domowe mogą być różnorakie. Można wybrać spośród najpopularniejszych typów saun takich jak sauna mokra, sucha, parowa czy infrared.

Istnieje również wiele innych rodzajów saun – na przykład sauna lodowa, działająca na kompletnie innych zasadach niż wszystkie sauny. W saunie lodowej panuje temperatura około -15°C i służy poprawie układu odpornościowego. Z kolei sauna ziołowa, której głównym elementem są olejki eteryczne, działa na zasadzie aromaterapii. Sauna ziołowa jest także nazywana biosauną. Istnieje także sauna o nazwie łaźnia sucha szafkowa – jest to rodzaj sauny, którego działanie polega na wejściu do drewnianej szafki, gdzie głowa pozostaje na zewnątrz.

Najbardziej odpowiedni kształt do budowania sauny

Kształt sauny może być dowolny. Większość saun, z jakimi się spotykamy mają kształt prostokątny. Jednak odpowiednie narzędzia, materiały i pomysł mogą zdziałać cuda. W takiej sytuacji, gdy chcemy zbudować saunę o nietypowym wymiarze – przyda nam się fachowiec i jego porady. Nie wszystko co chcemy zrobić może nam wyjść.

Sauna w kształcie trójkątnym lub okrągłym jest bardzo oryginalna, choć zapewne niezbyt łatwa do zbudowania. Gdy mamy u boku fachowca lub firmę montującą saunę w naszym domu – nie mamy się czym martwić.

Co może przeszkadzać?

Jest wiele rzeczy, które mogą przeszkadzać w zbudowaniu naszej sauny, jednak odpowiednie metody budownicze, materiały, wiedza czy umiejętności mogą pozwolić nam na pokonanie przeszkody. Są również sytuacje, w których nie zdziałamy nic, ponieważ gdy wybraliśmy zbyt małe pomieszczenie – sauna się nie zmieści, ponieważ zabraknie miejsca na jej ścianki, termoizolację oraz miejsca na przepływ powietrza.

pobyt-w-saunie

Kto (nie) może z niej korzystać?

Z sauny może korzystać każdy zdrowy człowiek prowadzący tryb życia odpowiedni dla jego potrzeb. Sauna bowiem powinna działać jako profilaktyka, czyli w myśl zasady – jesteś zdrowy? Bądź jeszcze zdrowszy. Osoby niemogące chwilowo lub na dłuższy czas korzystać z usług sauny, to kobiety w ciąży, karmiące oraz przebywające menstruację. Do sauny nie powinny wchodzić osoby przeziębione, z gorączką, ponieważ już osłabiony organizm zostanie narażony na utratę większości sił do walki z chorobą. Chore serce, choroby skóry, kamienie na nerkach, cukrzyca, nadczynność tarczycy, reumatyzm – to tylko niektóre z poważnych chorób, przez które nie można korzystać z sauny. Może to się bowiem bardzo źle skończyć dla naszego zdrowia, a nawet życia. Oczywiście, gdy mamy inne schorzenia lub dolegliwości, a mimo to chcemy wybrać się na saunę – musimy to skonsultować z lekarzem.

Wszelkie środki ostrożności

Żeby bezpiecznie przebywać w saunie musimy pamiętać o wielu ważnych szczegółach.

Do sauny nie należy wchodzić po dopiero co spożytym dużym posiłku. Po alkoholu również nie należy odwiedzać sauny, tak samo jak wtedy, gdy mamy gorączkę. Najlepiej jest spędzić czas w saunie, kiedy dopiero co wzięliśmy dokładną kąpiel. Po wyjściu z sauny także się ją zaleca.