Jak wzmocnić laptop – najważniejsze wskazówki

Nawet najlepsze laptopy z czasem zaczynają zwalniać. Poniekąd przyczyną jest po prostu naturalne zużycie sprzętu, a czasem… nasze własne błędy. Przyjrzyj się tylko wszystkim plikom i programom, które trzymasz, aplikacjom, które działają w tle, chociaż nie muszą i kilku innym aspektom. Pomocne mogą być poniższe wskazówki, dzięki którym możesz samodzielnie usprawnić pracę swojego przenośnego komputera.

Proste sposoby na przyspieszenie pracy laptopa

Usuń zbędne pliki

Nie jest to zbyt łatwe zadanie. Z jednego prostego powodu: “kiedyś mi się to przyda”. Niestety, gromadzenie “przydasiów” na ogół nie ma większego sensu i jedyny odczuwalny skutek ich posiadania to spowolniony laptop. Weź zatem głęboki wdech (lub kilka) i pożegnaj się wreszcie z filmami, których nie oglądasz, muzyką, której nie słuchasz i usuń 4 z 5 zainstalowanych przeglądarek. 

Przeprowadź defragmentację dysku

Zdarza się, że poszczególne pliki są podzielone na dysku na niezliczoną ilość części lub są zwyczajnie zapisane w nieprawidłowy sposób, co przekłada się na spowolnienie pracy urządzenia. Aby zniwelować ten problem, przeprowadź defragmentację dysku, dzięki której segmenty z częściami pliku ułożą się obok siebie, przyspieszając pracę laptopa. 

Zostaw część miejsca na dysku

Aby system mógł pracować bez zarzutu, część miejsca na dysku musi pozostać wolna. Staraj się o to, by wolne było minimum 15%. Aby niepotrzebnie nie zaśmiecać pamięci komputera zbędnymi rzeczami, regularnie usuwaj pliki tymczasowe, czyść historię przeglądania i opróżniaj kosz.

Przyjrzyj się procesowi uruchamiania

Bywa, że przy uruchamianiu laptopa automatycznie włącza się również wiele programów. Tych niezbędnych i tych niekoniecznie potrzebnych. To także znacząco wpływa na spowolnienie komputera, dlatego, aby to zmienić, wejdź w ustawienia i odznacz te programy, które wcale nie muszą włączać się wraz z uruchomieniem systemu. Pamiętaj o tym, by nie odznaczać programów, których funkcji nie znasz.

Nie rezygnuj z dobrych antywirusów i aktualizacji

Ich zadaniem jest wyłapywać złośliwe oprogramowanie, chronić Twoje urządzenie przed wirusami i innymi nieproszonymi gośćmi. Nie rezygnuj również z aktualizacji – one pomagają chronić Twoją prywatność. Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed wysyłaniem danych przez system, wystarczy po każdej aktualizacji sprawdzić, czy ponownie nie uruchomiły się opcję współdzielenia łącza. 

Jak dobrze dbać o sprzęt?

Prawidłowo użytkowany laptop ma szansę posłużyć o wiele dłużej, niż może nam się wydawać. Aby jednak tak było, trzeba trzymać się pewnych wskazówek, dzięki którym będzie on wolny od kurzu, wirusów, zbędnych plików i innych uciążliwości.

  • Regularnie aktualizuj ustawienia. Czyść rejestr systemu, historię przeglądania i sprawdzaj, czy wykorzystujesz całą moc obliczeniową procesora. 
  • Zasięgaj porady u fachowców. Jeśli nie wiesz, co dokładnie zrobić, by przeprowadzić określone operacje, nie bój się zasięgać języka w zaufanych miejscach.
  • Regularnie oddaj komputer do czyszczenia. Zalegający kurz również ma działanie spowalniające.
  • Co jakiś czas przeglądaj zgromadzone pliki i programy. Bez sentymentów skasuj to, czego już nie używasz. 
  • Korzystaj z laptopa jedynie na stabilnym podłożu. Trzymanie go na łóżku lub na kolanach mu nie służy i stwarza ryzyko przegrzania. 
  • Nie bój się aktualizacji. One nie zaśmiecają systemu, lecz pomagają go usprawnić. 
  • Nie podejmuj się samodzielnych napraw, jeśli nie masz pewności, że Ci się one udadzą. 

Profesjonalny serwis naprawy laptopów i nie tylko

Bez względu na to, jak wspaniale dbasz o swój laptop, może się on czasem zepsuć, choćby samoistnie. Nie martw się jednak – ze statystyk wynika, że usterki, które pojawiły się “same z siebie” są nierzadko łatwiejsze do usunięcia niż te spowodowane przez użytkowników. Gdy już dojdzie do awarii, rozejrzyj się za miejscem, w którym możesz liczyć na fachową kadrę, profesjonalny sprzęt diagnostyczny i atrakcyjne ceny. Oprócz tego liczy się szybkość naprawy, czy też możliwość wypożyczenia bezpłatnie sprzętu zastępczego na czas naprawy. Czy znasz takie miejsce? Jeśli nie, zajrzyj do Europejskiego Centrum Serwisowego A&D Serwis. Zajmujemy się szeroko pojętą elektroniką. Pomagamy naprawić laptopy, monitory, roboty sprzątające, zasilacze UPS i wiele innych, używanych na co dzień przedmiotów. Z nami nawet najtrudniejsze naprawy stają się błahostką!

Reply