Ergonomiczne oświetlenie LED w fabryce – jak je zrealizować

Dobre oświetlenie w miejscu pracy to podstawa. Każdy pracodawca powinien zapewnić pracownikowi odpowiednie naświetlenie stanowiska, aby zapobiec wypadkom lub rozwijaniu się choroby zawodowej – zwłaszcza jeśli miejscem pracy jest fabryka.

Pozornie zapewnienie dobrego oświetlenia w miejscu pracy jest kosztowną inwestycją i niewielu pracodawców się na nie decyduje. Istnieją jednak ergonomiczne rozwiązania, które pozwolą na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.

Ergonomiczne rozwiązania – czy są możliwe?

Funkcjonalny system oświetlenia fabryki pozwoli na zapewnienie pracownikom odpowiedniego poziomu widzenia, jak i również będzie związany z oszczędzaniem energii. Dobrze dobrane oświetlenie ma wpływ na wydajność pracownika, zapewnia mu bezpieczeństwo oraz podwyższa komfort pracy. Odpowiednie naświetlenie stanowiska pracy zmniejsza także częstotliwość występowania błędów, jak i ułatwia ich wyłapywanie. W tym przypadku nie wystarczy zamontowanie starych technologii, jakimi są żarówki luminescencyjne ani zwyczajnych lampy biurowe czy świetlówek. Jest to rozwiązanie nie tylko nieekonomiczne, ale także nieekologiczne. Zwykłe żarówki charakteryzują się niezwykle wysokim poborem energii elektrycznej, a także cechują się słabą żywotnością. Choć z pozoru koszt ich zakupu i instalacji nie jest wysoki, to w praktyce okazuje się, że rachunki za prąd będą niebotycznie wysokie. Warto więc zastanowić się nad bardziej ergonomicznym rozwiązaniem.

Oświetlenie LED – najlepsze wyjście?

W ostatnich latach pracodawcy najczęściej stawiali na modernizację oświetlenia w fabrykach poprzez wymianę starych świetlówek na nowe. Technologia LED to nowoczesne, a zarazem ergonomiczne rozwiązanie do fabryk i hal produkcyjnych. Dzięki nim jesteśmy w stanie trzykrotnie lepiej doświetlić całe pomieszczenie, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu na poborze energii elektrycznej. Szacuje się, że oszczędność wynosi niemal 50 procent w porównaniu do tradycyjnych świetlówek. Warto także pamiętać, że w przypadku diod LED bez problemu można regulować natężeniem światła, a także wybrać taką barwę, która najbardziej będzie sprawdzała się w określonej pracy.

oświetlenie magazynowe

Jak zrealizować ergonomiczne oświetlenie LED?

Fabryki posiadają ogromne hale produkcyjne, przez co realizacja projektu instalacji nowego rodzaju oświetlenia jest dosyć kosztowna. Jednakże jest to inwestycja, która zwraca się w przeciągu kilku lat. Sam projekt można zrealizować poprzez wynajęcie zewnętrznej firmy, która dokona odpowiednich pomiarów na konkretnych stanowiskach pracy, a jednocześnie zastosuje się do restrykcyjnych wymogów oraz przepisów. Specjaliści zadbają także o kwestie związane z BHP. W zależności od prac wykonywanych w praktyce, należy dokładnie zbadać jakie oświetlenie LED sprawdzi się na konkretnym stanowisku pracy. Rodzaj i warunki pracy pozwolą na dobranie takiego oświetlenia, aby miał jak najlepszy wpływ na wydajność zatrudnionych w fabryce osób.

Montaż nowych opraw oświetlenia będzie możliwy na istniejących już punktach świetlnych, dzięki zleceniodawca oszczędzi na niepotrzebnym remoncie i wymianie elektryki. Z racji tego, że oświetlenie LED charakteryzuje się większym natężeniem niż tradycyjne świetlówki, każde stanowisko pracy będzie lepiej doświetlone. Wybór ograniczy się jedynie do doboru odpowiednich opraw, które umożliwi realizację zaawansowanych projektów.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED?

Technologia oświetlenia LED jest popularna nie tylko ze względu na swoje ergonomiczne właściwości oraz cechy wpisujący się w modę „eko”. Największą zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość regulacji poziomu natężenia światła na konkretnych powierzchniach. Odpowiednie rozmieszczenie opraw LED pozwoli również na zapobieganie powstawania tzw. zjawiska olśnienia, często występującego na halach produkcyjnych fabryk. Oświetlenie LED cechuje się także wysokim wskaźnikiem oddawania barw, przez co przedmioty zachowują swoją naturalną barwę – efektem dobrego doświetlenia stanowisk pracy jest brak zmęczenia u pracowników oraz poprawa ich samopoczucia. Osoba, która zajmie się tworzeniem i realizacją projektu dobierze także odpowiednią temperaturę barwową, doskonale emitującą naturalne światło. Dzięki temu pracownicy nie odczują różnicy pomiędzy światłem sztucznym i naturalnym.

Ergonomiczne oświetlenie LED w fabryce – realizacja projektu

Chociaż pozornie modernizacja oświetlenia LED w fabryce to kosztowna inwestycja – warto się na nią zdecydować. Projektant dostosuje się do wymagań zleceniodawcy, tworząc przestrzeń zwiększającą komfort pracy, przy jednoczesnym ograniczeniu zbędnych kosztów. Technologia LED pozwoli na oszczędności związane z poborem energii elektrycznej, przy jednoczesnym zadbaniu o środowisko naturalne.

Reply