Chwytaki do bel – kiedy mogą się przydać?

Osprzęt do ładowaczy i ładowarek jest elementem niezbędnym do łatwego i wygodnego przenoszenia ciężarów podczas pracy zarówno w fabrykach przemysłowych jak i podczas uprawy rolnej.  Chwytaki do bel umożliwią bezpieczny transport ciężkich i ogromnych gabarytowo przedmiotów. Są one wykonywane z materiałów trudno ścieralnych, co gwarantuje solidny uchwyt i stabilność podczas przenoszenia różnorodnych materiałów. Ramiona chwytaków są zaokrąglone i gładkie co sprawia, że transport wymagający delikatności, nie spowoduje uszkodzeń przenoszonego produktu. Nawet jeśli jest on zawinięty w folię, nie zostanie ona naruszona. Istnieje wiele rodzajów chwytaków do bel, które różnią się od siebie poszczególnymi parametrami technicznymi wpływającymi na całkowitą funkcjonalność. Ważnym aspektem są siłowniki, ponieważ to od nich zależy jakość pracy chwytaka i jego wytrzymałość. Zastosowanie odpowiednio dostosowanych siłowników gwarantuje wytrzymałość podczas użytkowania na wiele lat. Właściwy ścisk chwytaków na przenoszonym materiale jest zasługą zazwyczaj hydraulicznej konstrukcji. Umożliwia ona odpowiedni ścisk, który zagwarantuje bezpieczny transport bez uszkodzenia przenoszonego elementu. Chwytaki do bel są zazwyczaj pokryte trwałą powłoką lakierniczą, która jest na nie nanoszona proszkowo. Dzięki takim zabiegom wygląd zewnętrzny, nawet pomimo intensywnej eksploatacji jest niezmienny i nienaruszony. Kolor sprzętu, mimo że nie jest to najważniejszy czynnik wpływający na jakość pracy, również może zostać wybrany indywidualnie przez każdego klienta. Masa całego urządzenia może znacząco się różnić między poszczególnymi modelami. Podobnie jest z udźwigiem, a ten zazwyczaj występuje w okolicach 600-1000kg. Ramiona pracują w sposób pływający, przez co proces ich zamykania się i otwierania odbywa się w odmiennej prędkości, co znacząco poprawią komfort użytkowania. Ramiona otwierają się symetrycznie co umożliwia dokładne manipulowanie przenoszonym materiałem bez obawy o zniszczenie  danego produktu czy jego częściowe uszkodzenie. Zależnie od modelu ramiona zmieszczą na szerokość bele różnorodnej objętości. Zacisną się one tak, aby niezależnie od szerokości przenoszony materiał był całkowicie bezpieczny. Zazwyczaj szerokość mieści się w przedziale od 800-2000 mm. Aby zapewnić stabilność maszyny, do której przymocowane zostaną chwytaki, często wykorzystywane są obciążniki, które można umieścić w tyle, co zapewni zachowanie równowagi podczas unoszenia nawet bardzo ciężkich materiałów.

Gdzie chwytaki do bel znajdą zastosowanie?

Chwytaki do bel są niezastąpione podczas transportu bel słomy, siana czy sianokiszonek. Ogromna waga i objętość tych produktów sprawia, że tylko z pomocą odpowiedniego osprzętu ładowniczego ich przeniesienie nie będzie się wiązało ze zniszczeniem, a zagwarantuje wygodę i komfort podczas pracy. Tradycyjne metody transportu bel siana czy słomy wiązały się zazwyczaj z użyciem traktorów, które nie gwarantowały jakiej funkcjonalności jak chwytaki. Przymocowane do konkretnej maszyny umożliwia przenoszenie ciężkich bel siana i sianokiszonek na znaczne wysokości. Wygodny sposób w jaki operator maszyny może operować transportowanym materiałem gwarantuje wygodę użycia i komfort pracy. Mocny ścisk sprawia, że przenoszony produkt nie wysunie się. Gładkie i zaokrąglone brzegi chwytaków zapewniają, że podczas transportu materiału pozostaną nienaruszone, nawet te delikatne takie jak folia okrywająca sianokiszonki.

Szerokie zastosowanie chwytaków do bel znacząco może ułatwić i przyspieszyć wykonywanie prac. Jego funkcjonalność umożliwia wykorzystanie sprzętu w różnych aspektach produkcyjnych, co przyczyni się jednoznacznie do wzrostu efektywności wykonywanych działań. Hydrauliczny zamek gwarantuje bezpieczne przenoszenie nawet bardzo ciężkich materiałów, które z zastosowaniem innych tradycyjnych środków transportu nie byłoby możliwe.