Budowa instalacji akustycznych w firmie przemysłowej

Odpowiednio wykonana instalacja akustyczna obniża poziom hałasu w danym pomieszczeniu, zapewniając ochronę słuchu pracowników.

Znacząco wpływa też na podniesienie poziomu komfortu w miejscu pracy. Dostępne są różne rodzaje instalacji akustycznych, na przykład ekrany dźwiękochłonne lub dźwiękoizolacyjne, tłumiki hałasu, okładziny dźwiękochłonne ścian i stropów lub izolacje akustyczne przegród budowlanych. Jak wygląda montaż takich instalacji?

Instalacja akustyczna – od projektu do montażu

Każdy projekt instalacji akustycznej poprzedzony jest analizą źródła hałasu i ustaleniem jego poziomu, celem doboru najlepszego rodzaju instalacji. Są to tak zwane mapy hałasu, narzędzie niezwykle przydatne przy projektowaniu odpowiedniego rodzaju instalacji. Po wykonaniu mapy hałasu, przejść można do projektowania instalacji. Podczas wykonywania projektu, należy pamiętać o wielu rzeczach. Odpowiednia izolacja akustyczna występuje, gdy do wnętrza nie przenikają niepożądane dźwięki, lecz także, w trosce o ochronę środowiska, nie wydostają się one na zewnątrz.

Przy wykonywaniu projektu instalacji akustycznej liczy się podejście kompleksowe, a to oznacza, że istotne jest nie tylko zastosowanie materiałów najwyższej jakości (klasa A), gdyż skupienie się tylko na poziomie pochłaniania dźwięków może prowadzić do nadmiernego wytłumienia pomieszczenia. Oznacza to, że wytwarzane dźwięki pozbawione są tła akustycznego, przez co odbierane są ze zdwojoną siłą. Konieczne jest wzięcie pod uwagę takich parametrów, jak:

  • Rw/ SRI – jest to miara przenikania fal dźwiękowych z wyższych pięter lub wyżej położonych instalacji np. systemu wentylacyjnego,
  • Dnfw – izolacja akustyczna wzdłużna – gdy dźwięk słychać z pomieszczenia obok.
pomiary hałasu

Profesjonalne pomiary hałasu pozwalają dobrać właściwe środki ochrony do danego miejsca.

Konieczne jest sprawdzenie wymagań dotyczących poziomów maksymalnych tła akustycznego w danym pomieszczeniu, izolacyjności akustycznej przegród z podaniem specyfikacji ich struktury, uwzględnienie wytycznych odnośnie innych instalacji będących źródłem hałasu, na przykład systemów wentylacyjnych oraz wzięcie pod uwagę metod ograniczających emisję hałasu przedostającego się na zewnątrz. Jeśli firma oferuje taką możliwość, wykonywany jest projekt instalacji akustycznej w modelu trójwymiarowym, celem wykluczenia ewentualnych niedociągnięć, które mogłyby wystąpić w czasie procesu montażowego wykonanej instalacji.

Po wykonaniu odpowiedniego projektu, można przejść do wykonania montażu. Z uwagi na różnorodność metod stosowanych w wyciszaniu pomieszczeń, przy montażu każdej z nich pod uwagę należy brać nieco inne czynniki. Na przykład, przy instalowaniu izolacji akustycznej na ścianie nie należy rozstawiać łączników na szerokość większą niż 90 cm. Izolacja akustyczna, inaczej nazywana przedścianką, ma za zadanie pochłaniać niepożądane dźwięki. Dlatego ważne jest jej wypełnienie, gdyż to na nim przede wszystkim skupi się pochłanianie nadmiaru hałasu. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wełny mineralnej w połączeniu z atestowaną folią dźwiękoizolacyjną. Tak powstała warstwa izolacji jest wyjątkowo cienka, a podnosi poziom pochłaniania dźwięków aż o 30 db.

izolacje akustyczne

Profesjonalne izolacje akustyczne

Należy pamiętać o tym, ze dźwięk przebiega nie tylko przez ekran izolacyjny, lecz również obwodowo. Dlatego istotne jest szczelne wykończenie profilowania przy ścianach. Przy przystąpieniu do właściwego montażu, w pierwszej kolejności konieczne jest wytyczenie miejsc, w których zamontowane zostaną profile UD. Ważne jest podklejenie ich taśma akustyczną. Do ściany przymocowane zostają bezpośrednie łączniki ES. Również muszą być podklejone taśmą, gdyż zabezpiecza to przed przenoszeniem drgańW przygotowanym ruszcie montowane są profile CD i skręcane z łącznikami ES. Kolejny, kluczowy etap to ułożenie izolacji. Przestrzeń między profilami i za nimi musi być szczelnie wypełniona.

Następnym krokiem jest zabudowanie instalacji płytami karton-gips. W miejscach łączeń, stosowana jest taśma poślizgowa, zapobiegająca pęknięciom. Następnie szczeliny zostają zaszpachlowane. Na koniec zostaje już tylko malowanie całości.

W zakresie ochrony akustycznej pomieszczeń i całych budynków swoje usługi oferuje firma Longar. W katalogu usług znaleźć można obudowy akustyczne, ekrany dźwiękochłonne oraz dźwiękoizolacyjne, tłumiki hałasu (odpowiednio dobrane do potrzeb tłumiki absorpcyjne, kombinowane oraz refleksyjne). Ochrona pracy zapewniona jest nie tylko na stanowisku pracy, lecz także w środowisku zewnętrznym, które również może wywierać wysoce szkodliwy wpływ na słuch, gdy nie jest odpowiednio przystosowane (autostrady, ruchliwa ulica). Firma Longar doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego w ramach swoich usług zapewnia ochronę przed hałasem także w środowisku zewnętrznym.

Reply