Specjalistyczne oświetlenie kotłowni

Kotłownia to bardzo specyficzne pomieszczenie w naszym domu. Z jednej strony nie musi być ono piękne. Zazwyczaj najważniejsza jest w nim funkcjonalność. Nie wchodzimy tam jeżeli nie mamy jakiejś konkretnej sprawy do załatwienia. Z drugiej strony musi zapewnić nam bezpieczeństwo i być odpowiednio oświetlone.

Dlaczego oświetlenie kotłowni jest tak ważne?

To, że musimy dostać się do kotła może już stanowić zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Nie wspominając o tym, że kotłownia to często miejsce, gdzie wrzucamy wszystkie graty i przechowujemy rzeczy, których tymczasowo nie potrzebujemy. W takich miejscach łatwo się potknąć, zahaczyć o coś i wywołać wypadek, zwłaszcza jeżeli oświetlenie nie jest wystarczające.

Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy kotłownia stanowi dla nas źródło żarówek – jeżeli gdzieś w naszym domu jakaś się spali wykręcamy żarówkę z kotłowni i wkręcamy w odpowiednie miejsce. Teoretycznie każdy planuje odkupić je i wymienić, ale łatwo jest o tym zapomnieć.

Jednocześnie, kiedy kotłownia nie jest oświetlona, lub jest oświetlona bardzo słabo, ciężko oczekiwać, że ktoś zajmie się sprzętem. Z pewnością nikt nie chce zostać ranny, gdy próbuje schodzić po starych, stromych schodach do głębokiej piwnicy z niskim stropem niosąc ze sobą narzędzia, latarkę i być może inny sprzęt.

Pamiętajmy, że musimy regularnie odwiedzać kotłownie i serwisować nasz piec oraz całą instalację. Z tego powodu odpowiednie oświetlenie tego miejsca jest niezbędne. Zawsze powinniśmy wymieniać żarówki i dbać o to, aby włącznik światła był widoczny i łatwo dostępny.

Jak oświetlić kotłownie?

Przede wszystkim kotłownie powinny być oświetlane poprzez oprawy do wyższych temperatur. Takie systemy są przystosowane do oświetlania obszarów przemysłowych i wszystkich miejsc, gdzie ze względu na procesy tam zachodzące panuje wysoka temperatura. Bardzo często tak jest właśnie w kotłowni. Niestety inne sposoby oświetlania ze względu na warunki tam panujące mogą często się psuć. Znacznie bezpieczniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest od początku zainstalowanie odpowiednich opraw oświetleniowych.

Dobrym przykładem takiego rozwiązania są oprawy linii HSL. Są one wykonane z wysokiej klasy stopu aluminium. Jest ono jednocześnie radiatorem. Dodatkowo w tych modelach zastosowane są zewnętrzne układy zasilające. Znajdziemy w nich też odpowiednio przystosowane układy elektroniczne. Dzięki temu wszystkiemu mogą one z powodzeniem funkcjonować, nawet gdy temperatura otoczenia sięga do 70 stopni Celsjusza.

Dodatkową zaletą takich rozwiązań jest to, że prócz odporności na temperaturę mają one też wyższą wytrzymałość mechaniczną, a także chemiczną.

Prócz jakości oprawy oświetleniowej powinniśmy też zwrócić uwagę na rodzaj lamp. Najlepszym rozwiązaniem już od wielu lat jest oświetlenie LED. Najważniejszą zaletą diod LED w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami oświetleniowymi jest długa żywotność. Średnio dioda LED może działać od 50 000 do 100 000 godzin. To około 2-4 razy dłużej niż większość lamp fluorescencyjnych, metalohalogenkowych, a nawet sodowych. Rzadsza wymiana oznacza dwie ważne kwestie: niższe koszty konserwacji pod względem siły roboczej i niższe koszty części zamiennych.

Dodatkowo diody LED zwykle zużywają bardzo niewiele energii. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​większość projektów modernizacji oświetlenia LED powoduje 60-75% poprawę ogólnej efektywności energetycznej oświetlenia obiektu. W zależności od istniejących świateł i zainstalowanych diod LED oszczędności mogą wynosić ponad 90%.

oświetlenie kotłowni LED

Jednak jedną z najważniejszych zalet zainstalowania oświetlenia LED w kotłowni jest bezpieczeństwo. Najważniejszym zagrożeniem dla oświetlenia jest emisja ciepła. Diody LED prawie nie emitują ciepła do przodu, podczas gdy tradycyjne żarówki, przetwarzają ponad 90% całkowitej energii zużywanej do zasilania ich bezpośrednio w ciepło. Co więcej, ponieważ diody LED zużywają mniej energii, mogą efektywnie działać w systemach elektrycznych niskiego napięcia. Są one na ogół znacznie bezpieczniejsze w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak.

Ponieważ diody LED są tak małe, mogą być używane w praktycznie każdej aplikacji, o której można pomyśleć. Mogą być łączone w wiązki na tradycyjną żarówkę, używane oddzielnie jako lekkie urządzenie, lub rozłożone w sposób liniowy. Prawie wszystko, co możesz wymyślić, można zrobić za pomocą diod LED.

Reply