Skup papieru i tektury

Sposób wyrzucania oraz skupu papieru i wyrobów tekturowych jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa na proces ich późniejszego przetwórstwa. Dzięki odpowiedniej i odpowiedzialnej segregacji papierów, można przyczynić się do polepszenia sposobu ochrony środowiska poprzez wykorzystanie możliwości ponownego ich wykorzystania.

Usługę skupu papieru i tektury można doświadczyć na terenie Wrocławia, Bytomia, Opola, Katowic, Sosnowca, Gliwic i wielu innych. Oznacza to, że oddać zużyte wyroby papiernicze można niemalże na terenie całego kraju. To bardzo dobre posunięcie zarówno przez osoby prywatne jak i przedsiębiorców, ponieważ może przyczynić się do poprawy jakości życia w środowisku naturalnym. Warto wiedzieć, że każda produkcja makulatury związana jest z wycinką drzew.

Co jest przyjmowane na skupach papieru i jakie są ceny?

W tego typu miejscach można sprzedać takie materiały papiernicze jak: tekturę, kartony o różnej grubości, magazyny kolorowe, książki i stare ulotki. Średni koszt skupu makulatury waha się od 30 do 35 groszy za kilogram czystego materiały. Warto wiedzieć, że wszystkie produkty przeznaczone do skupu powinny być suche oraz czyste, ponieważ w przeciwnym razie nie będą się one nadawać do ponownego przetworzenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ ma to wpływ na ilość przyjmowanej tektury. Ceny za poszczególne wyroby papiernicze mogą się jednak różnić między sobą w zależności od tego z jakiego materiału wykonany jest dany wyrób.

Przykładowo, cena za kilogram kartonu wynosi około 15-20 groszy. Dla osób prywatnych oznacza to niewielka suma, jednak w przypadku przedsiębiorstw, które prowadzą zbiórki bądź produkują spore ilości tego typu odpadów można liczyć na spory zarobek. Ceny zależne są także od regionu, w którym działa dany punkt skupu papieru.

Niestety, ale miejsca skupu makulatury spotykane są coraz rzadziej ze względu na niską opłacalność tego typu działalności. Istnieją jednak jeszcze przedsiębiorcy, którzy trudnią się tym zadaniem i dają możliwość skupu takowych materiałów, zamiast wyrzucania ich np. do odpadów zmieszanych. Wielu właścicieli skupów makulatury dokłada jednak do tego aby utrzymać swój biznes, jednakże robią to nie tylko ze względu na chęć zarobku, ale także poprawy jakości życia człowieka oraz ochrony środowiska.

Papier jako odpady – co się z nim dzieje?

Obecnie na świecie pojawiło się zbyt dużo wyrobów papierniczych i rynek pozostał w pełni nasycony. Nawet największy importer papieru jakim są Chiny, przestał sprowadzać ten materiał do swojego kraju. Niestety, ale często wygląda na to, że skup i przetwórstwo makulatury jest nieopłacalne w porównaniu do wycinki nowych drzew.

Często dochodzi także do sytuacji, w której skup nie chce przyjąć określonej ilości makulatury od klienta ze względu na brak opłacalności, dlatego warto wybierać tylko rekomendowane miejsca skupu, które cieszą się dobrą opinią oraz mają podejście mocno ekologiczne.

skup makulatury

Czy warto oddawać makulaturę do skupu?

Zdecydowanie warto decydować się na oddanie jakichkolwiek ilości zbędnej makulatury do skupu, ponieważ ze względu na jej ogromną produkcję, wycinane są coraz większe pokłady lasów. Należy jednak pamiętać o tym, aby wybierać tylko renomowane miejsca skupu, które bez problemu zabierają każdą ilość materiałów i przeznaczają ją do odpowiedniej obróbki, która pozwala na ponowne wyprodukowanie wyrobów papierniczych z odpadów. To niezwykle ważne, ponieważ ma wpływ bezpośrednio na ochronę środowiska naturalnego (źródło: techniczneporady.pl).

Oddając makulaturę do skupu można liczyć na niewielki zarobek, chyba, że są to ilości, które sięgają nawet kilku ton – wtedy można zarobić pokaźne kwoty na sprzedaży tektury i kartonów. Obecnie produkcja wyrobów kartonowych związana jest z ekologią, jednak bardzo rzadko mówi się o tym, jak duże pokłady drzew w lasach są wycinane do ich produkcji. Polityka ekologiczna mówi jasno, że produkty ekologiczne są nie tylko biodegradowalne, ale i pochodzą z produkcji, która nie wymaga znacznej ingerencji w naturę. Ze względu na to, iż na rynek nasycony jest wyrobami papierniczymi i tekturowymi, warto decydować się na ich przetwórstwo i ponowne wykorzystanie, w taki sposób aby nie wymagało to wycinki lasów.

Reply