Rola zgrzewarek oporowych w budownictwie

Zgrzewarki oporowe wykorzystywane są głównie do łączenia ze sobą elementów konstrukcji metalowych. Dla sektora budowlanego ma to całkiem duże znaczenie, choćby dlatego, że inaczej nie powstałoby wiele solidnie wykonanych, trwałych konstrukcji, które stoją do dziś. Oprócz jednak tej ogólnej informacji warto także wiedzieć, jak działa zgrzewarka oporowa. Czy do jej obsługiwania konieczne są szczególne uprawnienia?

Zasada działania zgrzewarki oporowej

Metoda zgrzewania oporowego jest też nazywana inaczej zgrzewaniem rezystancyjnym. Polega na łączeniu ze sobą dwóch metalowych elementów w jedną całość, poprzez wykorzystanie skłonności tworzyw metalowych do przewodzenia energii elektrycznej. W miejscu styku łączonych części wytwarza się ciepło, a łączone elementy są dociskane przez elektrody, odpowiedzialne za dostarczanie prądu. Powstaje ciekłe jądro zgrzeiny (miejsca złączenia), które po połączeniu się elementów ulega ostudzeniu, tworząc trwałe złączenie. Najważniejsze parametry, jakie należy koniecznie wziąć pod uwagę, to: natężenie prądu wykorzystywanego do zgrzewania i czas jego przepływu, a także wymiary punktu, w jakim elektroda ulega zetknięciu się z materiałem i siła docisku elektrod. Wyróżniamy kilka rodzajów zgrzewarek oporowych:

  • liniowe
  • punktowe
  • kleszczowe
  • garbowe
  • doczołowo-zwarciowe

Zgrzewarki liniowe – jak nazwa wskazuje, urządzenie te łączy ze sobą elementy wzdłuż linii. Przez obracające się elektrody krążkowe przepływa przerywane napięcie o określonej częstotliwości, a dzięki stałej prędkości obrotu, miejsca zgrzania występują w równych odstępach od siebie. Zgrzewarki liniowe świetnie się sprawdzą w przypadku powierzchni o grubości, która nie przekracza 3 mm.mężczyzna ze zgrzewarką

Zgrzewarki punktowe – to grupa zgrzewarek oporowych, które znajdują zastosowanie przede wszystkim przy łączeniu kształtowników metalowych, płaskowników, blach lub detali o różnorodnych kształtach. Niektóre zgrzewarki oferują możliwość zamontowania dodatkowych stolików garbowych, celem łączenia mniejszych elementów.

Zgrzewarki kleszczowe – zaliczane są do zgrzewarek pneumatycznych, stosowane są w zakresie punktowego łączenia blach wyprodukowanych ze stali stopowej lub niskowęglowej. Siła docisku elektrod, a także prędkość ich otwierania i zamykania może być regulowana. Jeśli wykorzystane jest zgrzewadło obrotowe, możliwe staje się jego obracanie nawet o 360 stopni. Kleszcze są zazwyczaj chłodzone wodą, co umożliwia pracowanie przy dużych obciążeniach.

Zgrzewarki garbowe – ich mechanizm działania przypomina ten wykorzystywany w przypadku zgrzewarek punktowych. Największa różnica polega na zastąpieniu elektrod, które pozostawiają wytłoczenie na zgrzewanym elemencie. Zgrzewarka garbowa daje możliwość wykonania nawet do 10 zgrzein w tym samym czasie, dzięki czemu bardzo dobrze nadaje się przy produkcji seryjnej. Inne zalety zgrzewarki to duża możliwość zmechanizowania całego procesu technologicznego, umieszczanie zgrzein zawsze w precyzyjnie określonym miejscu, blisko krawędzi materiału, bez wpływu na jakość złączenia. Jest to maszyna idealna do wyjątkowo precyzyjnych prac, np. wykończeniowych.

Zgrzewarki doczołowo-zwarciowe – największe zastosowanie znajdują przy zgrzewaniu prętów o różnym kształcie, wykonanych ze stali stopowej, niskowęglowej lub miedzi czy też aluminium. Dwa łączone ze sobą elementy zostają dokładnie do siebie przyłożone, a przez miejsce styku przepuszczona jest wiązka energii elektrycznej, prowadząca do stopienia materiału. W połączeniu z odpowiednią siłą docisku dochodzi do trwałego spojenia. Zgrzewarki doczołowe używane są również do łączenia rur z tworzyw termoplastycznych, gdzie podgrzewa się rurę oraz kształtkę do odpowiedniej temperatury, aby za pomocą docisku mechanicznego uzyskać trwałe złącze. Dlatego są używane przy powstawaniu instalacji domowych, ale również w warsztatach.

Zgrzewarka oporowa- niezbędne uprawnienia

Zgrzewarki oporowe to nieoceniona pomoc w pracach budowlanych. Świetnie sprawdzają się przy różnego rodzaju obróbkach blacharskich, przy wykonywaniu elementów wykorzystywanych przy wykończeniu dachu oraz wszelkich innych instalacji, wymagających wykorzystania ze sobą odpowiednio połączonych elementów metalowych. Do obsługiwania zgrzewarki konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Ich zdobycie umożliwiają specjalne kursy, zawierające zarówno teorię, jak i praktykę. Cały kurs kończy się egzaminem, sprawdzającym wiedzę teoretyczną wraz z umiejętnościami praktycznymi i uzyskaniem stosownych dokumentów.

Reply