Rodzaje dysków twardych na rynku

W dobie zmieniających się oczekiwań względem komputerów i laptopów, analogicznie zmieniają się one również wobec dysków twardych. Niegdyś wszyscy stawialiśmy przede wszystkim na to, ile danych zmieści się na dysku, dziś znaczenie zyskują również inne parametry, takie jak szybkość działania, zastosowanie dysku lub to, jak długo będzie on działał. Nie jest sztuką kupić największy możliwy dysk i zapełnić go do granic możliwości. Sztuką jest dobrać dysk tak, by był m.in. pojemny, szybki i służył przy tym jak najdłużej.

Najpopularniejsze dyski twarde

·         Dysk HDD

talerz dysku twardegoJest to nieco starsza technologia, która według prognoz może już niedługo wyjść z użycia. Są to jednak jedynie prognozy, a póki co technologiczne możliwości dysków HDD ulegają ciągłemu rozszerzeniu. Ciekawostką jest fakt, iż obecnie dostępne największe dyski HDD są większe niż największe  dyski SSD. Zasadnicza debata toczy się właśnie miedzy tymi dwoma rodzajami dysków. Zwyczajnie każdy z nich lepiej spełnia inne oczekiwania. Dysk HDD działa w wyniku mechanicznego obrotu ułożonych jeden na drugim talerzy, odpowiedzialnych za przetwarzanie danych. Główną zaletą dysków HDD jest obecnie to, ze są tańsze i bardzo pojemne. Nie sprawdzą się jednak w sytuacji, gdy zależy nam bardziej na przyspieszeniu pracy komputera, i nie warto umieszczać na nim plików kluczowych dla funkcjonowania sprzętu, gdyż zostanie ono znacznie spowolnione. Dysk HDD doskonale nadaje się zatem na pliki pasywne, takie jak zdjęcia, filmy lub dokumenty, które istnieją tylko do odczytu, a nie mają wpływu na funkcjonowanie urządzenia.

·         Dysk SSD

Od dysku HDD różni się tym, ze znacznie przyspiesza pracę komputera. Można powiedzieć wręcz, ze dostaje on skrzydeł. Ceny dysków SSD wciąż spadają, jednak nadal mogą być one nawet kilkukrotnie droższe niż dyski HDD. Większy wydatek jest jednak w pełni uzasadniony, gdyż koszt pokrywa szybkość pracy, ciche funkcjonowanie, a co najważniejsze, dysk SSD nie zawiera żadnych części mechanicznych, przez co nie są mu straszne upadki, w wyniku których doszłoby do uszkodzenia i utraty danych.  Szybszy jest zarówno odczyt, jak i zapis plików. Jest on idealny dla plików istotnych dla działania komputera. Można zatem powiedzieć, że dysk HDD jest lepszy dla plików „biernych”, zaś dysk SSD lepiej obsłuży pliki „aktywne”.

·         Dysk NVMe

Jest to rodzaj dysku wspomagającego pracę SSD. NVMe to rodzaj protokołu, będącego następcą AHCI, który wspomagał działanie dysku HDD. Były to jednak czasy mniej rozbudowanych komend, a protokół AHCI nie jest w stanie sprostać dzisiejszym wymaganiom technicznym. Z uwagi na uproszczenie obecnych komend w protokole NVMe, spada liczba transferów, przekazywanych do pamięci operacyjnej. Jest wstępem do przyszłego rozbudowania możliwości dysków SSD, gdyż umożliwia on pracę na kilku kanałach komunikacji w tym samym czasie, a tego mogą potrzebować przyszłe dyski SSD, kiedy to właśnie do przesyłania danych potrzebny będzie nie jeden, a kilka kanałów komunikacyjnych.

napawa dysku twardego

Jak długo posłużą poszczególne dyski?

Szacuje się, że przeciętny dysk HDD posłuży przeciętnie ok. 3 lat. Z uwagi na wykluczenie części mechanicznych w przypadku dysku SSD czas ten może wydłużyć się nawet dwukrotnie, a dysk NVMe podziała kolejnych kilka lat więcej. Nie jest to zbyt precyzyjne określenie, lecz wiadomo, że wiele zależy od tego, jak będziemy wykorzystywać posiadany dysk i jak pieczołowicie o niego dbać. Warto dbać o stan posiadanego dysku, aby posłużył nam jak najdłużej, natomiast jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w jego działaniu, warto zwrócić się do serwisu zajmującego się naprawą komputerów, który dzięki dużemu doświadczeniu i wiedzy naprawi nasz dysk lub wstawi nowy oraz odpowiednio zabezpieczy nasze dane.

Reply