Baza firm

baza-firm-poltechnika

Projektowanie narzędzi specjalnych

02Od dekad znane są rozmaite typy narzędzi specjalnych. Są to urządzenia i maszyny, które wykorzystuje się przede wszystkim na produkcji. Często, z narzędziami specjalnymi możemy się spotkać w warsztatach, serwisach, halach produkcyjnych i w podobnych miejscach. Narzędzia, które służą do obrabiania, szlifowania, wyrównywania krawędzi czy do gwintowania, stanowią dziś popularny odsetek wszystkich urządzeń. Mogą być one używane przez wielkie firmy i koncerny, jednak istnieją również mniejsze narzędzia, które każdy z nas może posiadać na własny użytek. Często, projektowanie narzędzi specjalnych, to proces, który odbywa się na specjalne zamówienie klientów i właścicieli wielkich firm.
Mianem narzędzi specjalnych cieszą się między innymi:

  • Frezarki,
  • Tokarki,
  • Gwintownice,
  • Szlifierki,
  • Wiertła.

Narzędzia specjalne dzielą się według zadań, jakie są możliwe do wykonania dzięki nim. Narzędzia nasadzane, trzpieniowe, wielofunkcyjne, składane oraz skrawające, to podstawowe typy urządzeń, jakie są stosowane od wielu lat. Firmy, które tworzą projekty narzędzi, często zajmują się również maszynami, w których stosuje się różne technologie. Przykładem może być maszyna  do cięcia, narzędzie do termo formowania czy do wytłaczania.

Firma Gostar proponuje kompleksowe rozwiązania w zakresie wierteł.

Projektowanie narzędzi nie skupia się jedynie na tworzeniu ręcznych frezarek czy wierteł. Nierzadko bowiem, możemy zetknąć się z projektem maszyny, która będzie służyć masowej produkcji. Wielkogabarytowe lub bardziej skomplikowane, wielofunkcyjne narzędzia specjalne oraz te zawierające mnóstwo dodatkowych części, wymagają szczególnej uwagi.

Projektowanie narzędzi

Trzeba poruszyć także kwestię tworzyw, z jakich wykonywane są poszczególne części narzędzi specjalnych. Najbardziej znanym jest oczywiście stal. Coraz częściej stosuje się też węglik. Firmy zajmujące się projektowaniem maszyn i narzędzi specjalnych, zawsze uwzględniają w swoich projektach typ zastosowanych tworzyw.
Projekty narzędzi specjalnych są bardzo różnorodne. Tworząc wstępny zarys wszystkich części, specjaliści skupiają się na:

  • Funkcjonalności danego narzędzia,
  • Otworami, włącznikami i przyciskami,
  • Dodatkowymi wejściami,
  • Rodzajach zastosowanych części,
  • Elementach dodatkowych.

Projektowanie narzędzi specjalnych odbywa się w odpowiednich programach graficznych. Przestrzenne projekty muszą być idealne, by umożliwić wykorzystanie wszystkich funkcji danego urządzenia. Wykorzystanie programów gwarantuje uzyskanie bardzo dokładnych wymiarów maszyny. Projekty przestrzenne, które są przygotowywane pod zamówienie klienta, zawierają również informacje, na podstawie których dobiera się specjalne części, wiertła, pokrętła oraz inne wymagane elementy, konieczne do produkcji.
W projekcie narzędzi widnieją także ściśle określone odległości między częściami, wymiary otworów, specyfika dodatkowych elementów itp. Liczby i inne dane umożliwiają prawidłowe wykonanie każdej części narzędzia. Narzędzia specjalne mają rozmaite wymiary, przez co każdy projekt musi zostać wykonany indywidualnie. Często wykonuje się projekty nowych modeli wielu urządzeń, jednak potrzeby klientów składających zamówienia, są różne.

Warto również wiedzieć, że firmy wykonujące projekty narzędzi specjalnych, kierują się nie tylko powyższymi zasadami. Istotne są bowiem wszystkie wskazania klienta, który zamawia dany projekt. W dzisiejszych czasach, możemy liczyć na naprawdę porządne, innowacyjne narzędzia. Klienci, którzy zamawiają dany rodzaj i ilość narzędzi specjalnych, na samym początku określają wszystkie swoje potrzeby i zadania, do których wymagane jest użycie danego urządzenia.

Obecnie, wykonywanie projektów narzędzi specjalnych, jest oparte między innymi na wiedzy i doświadczeniu specjalistów. Postęp technologii ma także znamienite znaczenie – aktualnie, dzięki nowoczesnym maszynom, programom i różnym sposobom tworzenia maszyn, powstają coraz nowsze i lepsze rozwiązania.