Płyta fundamentowa z ogrzewaniem wodnym – analiza technologii

Płyta fundamentowa jest nowoczesnym i coraz bardziej popularnym sposobem na stawianie fundamentów. Gwarantuje ona bezpieczeństwo, poprzez to, iż mocno osiada się na gruncie i idealnie przekazuje ciężar do gruntu. Płyta fundamentowa jest stosowana najczęściej w przypadku, gdy budujemy dom w trudnych warunkach glebowych. Warto jednak zwrócić uwagę, iż zastosowanie płyty fundamentowej wiąże się z energooszczędnością. Oprócz tego, coraz częściej można spotkać się z instalowaniem ogrzewania w płycie fundamentowej. Dziś, znane są ogrzewanie wodne, powietrzne czy elektryczne.

Jak działa ogrzewanie wodne w płycie fundamentowej?

Ogrzewanie wodne, które umieszczone jest w płycie fundamentowej, staje się coraz bardziej popularne. Ciepła woda jest rozprowadzana równomiernie za pomocą specjalnego systemu rur znajdujących się tuż pod podłogą. Woda w rurach jest ogrzewana przez kocioł grzewczy. Rury zostają umieszczone bezpośrednio pod podłogą. Pod rurami, obowiązkowo należy zamontować instalację przeciwwilgociową. Nad rurami, można układać kafelki ceramiczne lub drewniane panele. Istotne jest, by grubość paneli lubi innego rodzaju podłoża, nie przekraczała 1 cm. Optymalna temperatura wody, jaka powinna przepływać przez rury, wynosi od 25 do 29°C. Taka temperatura gwarantuje nam bezpieczeństwo oraz komfort.

Technologia stosowana w ogrzewaniu wodnym

Na instalację ogrzewania wodnego w płycie fundamentowej w sposób właściwy, składają się konkretne czynniki:

  • Odpowiedni projekt – jest to obowiązkowy element, który powinniśmy posiadać jeszcze na długo przed rozpoczęciem prac. W projekcie powinny zawrzeć się wszystkie informacje dotyczące materiałów, jakie zużyjemy, parametrów domu, grubości wylewki czy zapotrzebowania na ogrzewanie. Rozmieszczenie rur powinno być zgodne ze wszystkimi parametrami. Zarówno projekt, jak i dokumentacja zapobiegną powstawania problemów i awarii podczas eksploatacji ogrzewania – szczególnie w okresie zimowym.
  • Dokumentacja przebiegu pętli ogrzewania – jest do zbiór planów, na których zaznaczone są wszystkie pomieszczenia oraz przejścia, miejsca pod oknami, ściany itp. Posiadanie odpowiedniej dokumentacji pozwoli nam na bezproblemowe przeprowadzanie późniejszych remontów lub czynności, które wymagają ingerencji w posadzkę.
  • Przygotowanie gruntu – ziemia, przed zamontowaniem płyty fundamentowej, powinna być utwardzona i wyrównana. Taka postać gleby umożliwi nam rozpoczęcie prac.
  • Właściwa organizacja prac – podczas Proces instalacji płyty fundamentowej wraz z ogrzewaniem wodnym, jest stosunkowo prosty. Jednak należy odpowiednio przeprowadzać wszystkie czynności zgodnie z kolejnością.

Dziś, instalację ogrzewania wodnego wykonuje się w następujący sposób – rura grzewcza jest pokrywana warstwą jastrychu. Jastrych jest mieszaniną piasku, żwiru, wody oraz spoiwa, którym zazwyczaj jest cement. Często, do jastrychu dodaje się plastyfikatory, które wzmacniają całą mieszaninę. Dzięki temu, można uzyskać dodatkową plastyczność, co przekłada się na lepsze przyleganie do rur. Oprócz tego, istotne jest zachowanie szczeliny mającej szerokość 0,5 centymetra. Jest to dylatacja, która oddziela płytę podłogową od konstrukcji domu.

Koszta montażu

Koszta, jakie wiążą się z montażem ogrzewania wodnego w płycie fundamentowej, są dość wysokie. Nie należy jednak zrażać się początkowo wysokimi wydatkami. Eksploatacja ogrzewania wodnego jest bowiem o wiele tańsza niż inne instalacje. Należy również pamiętać, że wszelkie koszta związane z montażem ogrzewania wodnego podłogowego, zwrócą nam się po paru latach użytkowania. Montaż całej instalacji wodnego ogrzewania, musi odbyć się już na etapie stawiania płyty fundamentowej (zobacz stronę www.termico.info). Potrzebny jest do tego celu odpowiedni schemat całej instalacji. Dzięki niemu, możliwe jest wybranie odpowiedniego pieca i innych elementów.