Piece na pellet – czy ekologiczne ogrzewanie jest wydajne?

Piece na pellet to obecnie jedne z najchętniej wybieranych rodzajów kotłów grzewczych.

To właśnie dzięki temu rodzajowi opału ogrzewanie domu może stać się naprawdę czyste! Oprócz niego jednak duże zainteresowanie budzi również ekogroszek, którego proces produkcji stawia sobie za cel maksymalne zredukowanie emisji zanieczyszczeń. Jakie są zalety stosowania obu paliw? Dla kogo sprawdzi się kocioł na pellet, a kto skorzysta z kotła na ekogroszek?

Pellet – czym jest i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Pellet to granulat pozyskiwany z odpadów drzewnych lub powstałych podczas prac rolniczych, dlatego też z uwagi na liczne jego odmiany może być wykorzystywany zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w zakładach przemysłowych. Przy wyborze pelletu wysokiej jakości ilość wytwarzanego popiołu jest praktycznie znikoma, co czyni go jednym z najbardziej ekologicznych rodzajów opału.

Kotły na pellet – dlaczego będą dobrym wyborem?

Są one idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, którym przeszkadza nie tylko emisja zanieczyszczeń do środowiska, powstałych w procesie spalania węgla lub drewna, lecz też dla wszystkich tych, którzy pragną większego porządku w kotłowni. Pellet jest opałem niebrudzącym, zatem możemy pożegnać się z brudnymi ścianami, wiórami drzewnymi i unoszącym się w powietrzu pyłem.

Kolejne ważne zalety takiego rozwiązania obejmują pełną automatyzację procesu spalania, wliczając w to uruchomienie urządzenia, rozpalanie go według ustalonego programu i wygaszanie, gdy w podajniku zabraknie paliwa.

Czym z kolei jest ekogroszek?

Czy spalanie węgla może być ekologiczne? Okazuje się, że tak! Mówimy tutaj o ekogroszku, będącym produktem pozyskiwanym z węgla kamiennego i brunatnego, jednak ze względu na wytyczne nałożone przez Unię Europejską, jest to wyrób, w którym ilość siarki i wytwarzanego popiołu jest zredukowana do minimum.

Kocioł na ekogroszek – czy warto?

Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Podobnie jak w przypadku kotłów opalanych pelletem, piece na ekogroszek to urządzenia w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu zaglądanie do pieca można znacznie ograniczać – wystarczy jedna wizyta w kotłowni raz na kilka, lub nawet kilkanaście dni. Minusem kotłów na ekogroszek jest jednak niestety to, że mogą one wykazywać wysoki poziom awaryjności.

piece na pellet

Nowoczesne kotły grzewcze – dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

Brak kontaktu z substancjami toksycznymi

Plusy wymiany “kopciucha” na nowoczesny piec c.o. na pellet zostały już właściwie wyjaśnione, lecz warto je podkreślić jeszcze raz. W piecach starej generacji konieczne było dokładanie paliwa średnio raz na kilka godzin, a nawet częściej. Do tego konieczny był kontakt z wytworzonymi w procesie spalania substancjami toksycznymi, które osadzały się w płucach i mogły być przyczyną licznych chorób. W obecnie dostępnych źródłach ciepła nie ma ryzyka dla zdrowia podczas ogrzewania domu.

Atrakcyjne dotacje

Inne korzyści? Ekologiczne kotły grzewcze na pellet i ekogroszek to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych, niemniej jednak liczne dotacje przekładają się na znaczne obniżenie wkładu własnego, dzięki czemu możemy cieszyć się nowoczesnym systemem ogrzewania za znacznie mniejsze pieniądze.

Pełna automatyka

Obecnie dostępne kotły grzewcze mogą być dowolnie regulowane. Oznacza to, że można tak zaprogramować piec, by ogrzewał dom przez cały czas (np. w sezonie zimowym) lub jedynie w określonych godzinach (np. w sezonach przejściowych). Co więcej, istnieje możliwość ogrzewania jedynie wody w sezonach ciepłych, co generuje znikome zużycie opału.

Zautomatyzowane kotły grzewcze z podajnikami mogą zatem z powodzeniem służyć praktycznie przez cały rok, nie narażając nas przy tym na katastrofalne wydatki. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które pragną maksymalnego poziomu wygody przy minimalnym nakładzie finansowym na przestrzeni roku.

Ekologiczne kotły grzewcze – gdzie warto ich szukać?

Jednym z godnych zaufania miejsc jest sklep producenta kotłów MCE. Odznaczają się one niezwykłą precyzją w dozowaniu paliwa, dzięki czemu cały proces spalania może być naprawdę wydajny i generować znaczne oszczędności dla naszych portfeli. Odpowiadając zatem na pytanie tytułowe: czy ogrzewanie ekologiczne może być wydajne, odpowiedź brzmi: tak.

Reply