Choć podstawową funkcją używanego na co dzień światła jest rozjaśnienie danego pomieszczenia lub przestrzeni, może mieć ono również inne zadanie do wykonania – mianowicie, stanowić część dzieła sztuki. Ten artykuł poświęcamy temu, w jaki sposób można używać oświetlenia do ozdoby budynków i jakie daje to efekty. Warto pomyśleć nad tym, w jaki sposób światło jest wykorzystywane, aby dane miejsca wyglądały efektownie.
Funkcja światła
Choć rzadko się nad tym zastanawiamy, światło od dawna jest wykorzystywane nie tylko jako źródło jasności, ale również jako element dekoracyjny, który sam w sobie pięknie wygląda i wprowadza pewną atmosferę i który podkreśla styl elementów architektury oraz sztuki. Oświetlenie jest wówczas bardzo istotnym elementem takiego miejsca, ponieważ może całkowicie zmienić sposób, w jaki postrzegamy dane przestrzenie.
Co więcej, światło może być również symbolem – coraz częściej instytucje zarówno państwowe, jak i prywatne oświetlają swoje budynki konkretnymi barwami w zależności od okazji. Podczas ważnych rocznic, żałoby czy świąt budynki otoczone są odpowiednimi kolorami.
Oświetlenie jest dla nas zatem ważne dlatego, że kreuje pewną atmosferę i pozwala na podkreślanie walorów poszczególnych miejsc. Nie bez powodu skrzętnie szukamy idealnych odcieni światła do swoich sypialni i salonów – chcemy, aby nadawały one naszym pomieszczeniom konkretnej atmosfery i były przyjemne podczas wypoczynku.
Co używane jest do oświetlania architektury?
Oświetlanie elementów architektury, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wymaga odpowiedniego projektu i wykorzystania możliwie najlepszego sprzętu. Kiedy oświetlane są takie budynki jak zamki, ratusze, kościoły czy teatry, ważne jest, aby była podkreślona ich powaga i piękno oraz aby całość robiła wrażenie na tych, którzy to miejsce podziwiają. Odpowiednie światło potrafi wyodrębnić każdy element, tak że wyróżnia się on spośród pozostałych, bardziej typowych miejsc oraz całego codziennego życia.
Aby osiągnąć taki efekt, potrzebne są różnego rodzaju lampy, które są odpowiedzialne za kolejne iluminacje. Należą do nich, na przykład, naświetlacze LED, które są jednymi z najchętniej używanych rodzajów oświetlenia. Po pierwsze, dlatego, że można je zamontować na różne sposoby, mogą znajdować się zarówno na budynku, jak i przed nim, czyli podkreślać bardzo wiele elementów z różnych perspektyw.
Drugą ogromną zaletą tych urządzeń jest ich wytrzymałość. Zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymywały różne warunki pogodowe, dlatego nie trzeba ich wymieniać co kilka miesięcy. Jeszcze jedną istotną ich cechą jest światło ledowe, które jest bardzo energooszczędne, dzięki czemu oświetlanie danego budynku nie kosztuje fortuny.
Równie chętnie używanymi urządzeniami są oprawy gzymsowe, dzięki którym elewacje są dyskretnie podkreślone, oświetlając poszczególne fragmenty budynku. Dodatkową zaletą tego typu oświetlenia jest to, że świetnie współgra ono z pozostałymi rodzajami urządzeń oświetleniowych.
Warto wspomnieć również o projektorach LED, które, podobnie jak naświetlacze, są bardzo mocne, czyli bez problemu działają zarówno podczas minusowych temperatur, jak i podczas dużych upałów. Ich zaletą jest również padanie światła pod konkretnymi kątami, dzięki czemu można bardzo precyzyjnie dobrać poszukiwane oświetlenie.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli chodzi o efektywność oświetlania architektury, z całą pewnością najlepiej wybierać do tego urządzenia LED, ponieważ światło to jest nie tylko energooszczędne, lecz również nie zawiera takich szkodliwych czynników jak promienie UV czy rtęć. Następnie trzeba wybrać takie urządzenia, które będą się najlepiej nadawały do oświetlenia danych elementów.
Chodzi tu o wybór kąta, pod jakim światło ma padać i tym samym umiejscowienie danego urządzenia. Bardzo ważny jest również dobór koloru światła. Czy ma ono podkreślać kolor budynku, czy znacznie go zaciemniać? Ma być delikatne czy kolorowe i wyraziste? Istnieje bardzo wiele możliwości, dlatego warto dobrze się im przyjrzeć.
Na pewno należy wybierać oświetlenie również pod względem tego, jak działa ono na wzrok ludzi, którzy je podziwiają. Nie powinno być zbyt intensywne i nieprzyjemne, ponieważ wówczas naturalnym odruchem staje się odwrócenie oczu od danego miejsca, a to jest przeciwne zamierzeniom. W przypadku oświetlenia wewnętrznego ważne jest dopasowanie go również do całej aranżacji pod względem kolorów i natężenia.
Reply