Nadzór inwestorki – jak może wyglądać?

Jak sama nazwa mówi, inwestor nadzorczy zajmuje się nadzorowaniem wszelkich prac. Dzięki obecności inwestora na placu budowy, wszystkie prace mogą odbywać się w sposób sprawny, szybki i bezpieczny. W Polsce możemy wyróżnić 3 typy nadzoru inwestorskiego. Po pierwsze, bardzo popularne jest zatrudnianie jednej osoby, która będzie pełnić funkcję inwestora nadzorczego. Można zatrudnić osobę fizyczną, która uzyskała konieczne uprawnienia do wykonywania tej funkcji. Drugą, równie popularną opcją jest zatrudnianie osoby posiadającej własną działalność gospodarczą, czyli przedsiębiorcy. Jednak często wybierane są całe firmy, które zajmują się świadczeniem tego typu usług. Nadzór inwestorki możemy więc wybrać według naszych potrzeb. Dużo zależy od typu budowy i wykonywanych prac. Nie bez znaczenia będzie również wielkość placu budowy oraz zatrudnionych na nim ludzi. Im więcej prac jest do zrealizowania, tym więcej osób trzeba do wykonania tego celu zatrudnić. W takich przypadkach konieczna jest obecność inwestora nadzorczego.

Nadzór inwestorski - Kasperkiewicz Nadzoruje Wrocław

Czym zajmują się inwestorzy i kiedy są najbardziej potrzebni?

Wiele osób, które nie mają do czynienia na co dzień z inwestorami nadzorczymi, lub dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą, zastanawia się pewnie kim jest inwestor nadzorczy i na czym polegają jego zadania. Otóż, jest to osoba lub firma, która zajmuje się świadczeniem usług nadzorczych, przeważnie na placach budowy. Możemy wybrać właściwy dla siebie typ nadzoru inwestorskiego – osobę fizyczną, przedsiębiorcę lub całą firmę. Inwestorzy będą nam szczególnie potrzebni w przypadku, gdy mamy do czynienia z dość skomplikowaną budowlą. Często tam, gdzie prace mogą wymagać większego nakładu pracy oraz większej ilości zatrudnionych osób, obecność inwestora nadzorczego jest wręcz konieczna. Każdy typ pracy na budowie jest wymagającym zadaniem dla odpowiedzialnych i odpowiednio wykształconych osób. Inwestor nadzorczy ma za zadanie kontrolować czy wszystkie prace odbywają się zgodnie z zamierzonym celem. Dodatkowo, inwestor nadzorczy może wykryć ewentualne nieprawidłowości w pracy danej ekipy.

Do czego może przyczynić się inwestor nadzorczy?

Przede wszystkim, musimy wiedzieć na czym polega jego praca i jakie obowiązki ciążą na inwestorze nadzorczym. Osoba ta jak wiadomo, jest upoważniona do kontrolowania wszelkiego typu prac, jakie odbywają się na danym terenie. Często możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdzie zostaną wykryte ewentualne niepożądane działania. Inwestor nadzorczy ma za zadanie wykrywać wszelkie nieprawidłowości i kontrolować jakość oraz sprawność wykonywania danych robót. Ważne jest, by na to stanowisko zatrudnić osobę odpowiedzialną z uprawnieniami. Inwestor nadzorczy może znacznie przyczynić się do poprawy pracy ekipy budowlanej dzięki swojej kontroli. Warto więc odpowiednio zapoznać się z zadaniami, jakie musi wykonywać inwestor nadzorczy, byśmy mogli sprawnie przeprowadzić plan budowy.