Dzięki rozwojowi technologii możliwe jest obecnie zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa bez potrzeby zatrudniania ochroniarzy i stosowania innych form ochrony bezpośredniej.
Nowoczesne systemy bezpieczeństwa są obecnie stosowane zarówno w domach prywatnych, galeriach handlowych, szkołach, instytucjach państwowych jak i firmach. Jednym z popularniejszych tego typu rozwiązań jest z pewnością monitoring wizyjny, który oprócz funkcji ochronnej ma także wiele innych zastosowań w firmie.
Jego działanie i obsługa są bardzo proste, a często sama obecność kamer w dużym stopniu podnosi poziom bezpieczeństwa na danym terenie. Z tego powodu tak wiele osób decyduje się obecnie na montaż monitoringu wizyjnego w swoim domu, firmie i innych miejscach.
Czym jest monitoring wizyjny?
Monitoring wizyjny to system ochrony osób oraz mienia, składający się z wielu kamer rozmieszczonych w różnych miejscach na danym terenie objętym dozorem, które umożliwiają zdalne śledzenie tego, co dzieje się na tym obszarze. Jest on także nazywany telewizją przemysłową lub CCTV (skrót od Closed Circuit TeleVision).
Głównym elementem całego systemu są oczywiście kamery, które rejestrują obraz i wysyłają go do centrali. Dzięki rozwojowi technologii współczesne kamery monitoringu to bardzo zaawansowane urządzania, które często pozwalają nie tylko na rejestrację obrazu w dzień, ale również dzięki działaniu w podczerwieni widzą wszystko to, co dzieje się w zupełnych ciemnościach.
Mogą także współpracować ze specjalnym oprogramowaniem pozwalającym na rozpoznawanie:
- twarzy,
- tablic rejestracyjnych,
- temperatury
- i wielu innych rzeczy.
Kamery występują najczęściej w tradycyjnej formie przewodowej, ale coraz częściej można także spotkać urządzenia Wifi, które działają bezprzewodowo, dzięki czemu możliwy jest podgląd rejestrowanego przez nie obrazu praktycznie z każdego miejsca na świecie. Warunkiem koniecznym jest tylko dostęp do Internetu oraz urządzenie mobilne wyposażone w niezbędne oprogramowanie.
Obraz zarejestrowany przez kamery trafia do centrum kontroli, gdzie zapisywany jest na specjalnym dysku i wyświetlany na ekranach, dzięki czemu operator monitoringu może kontrolować to, co dzieje się aktualnie na terenie objętym ochroną.
Pozwala to na szybką reakcję w sytuacji alarmowej i wezwanie odpowiednich służb lub też grupy interwencyjnej. Monitoring może mieć charakter całodobowy, czasowy lub też działać bez kontroli i zapisywać jedynie nagrania, które w razie potrzeby można odtworzyć z dysku.
Kto zajmuje się montażem monitoringu wizyjnego?
Montaż monitoringu wizyjnego, pomimo że początkowo może wydawać się łatwą czynnością, to tak naprawdę jest to zadanie skomplikowane, które wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. System ten będzie miał na celu między innymi zapewnienie ochrony mieniu oraz ludziom, przez co jego montaż musi zostać przeprowadzony w prawidłowy sposób, aby w sytuacji alarmowej spełnił swoje zadanie.
Z tego względu inwestując w monitoring wizyjny, należy zawsze korzystać z usług montażu i konfiguracji oferowanych przez profesjonalne i sprawdzone firmy działające w tej branży. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że cały system zostanie odpowiednio przygotowany do działania i nie zawiedzie nas w sytuacji kryzysowej.
Dodatkowo korzystając z usług takich firm, mamy pewność, że wybrane urządzenia będą ze sobą doskonale współpracowały, a oprogramowanie zostanie prawidłowo skonfigurowane, co przełoży się na niezawodność całego systemu. Szukając sprawdzonej firmy świadczącej usługi bezpieczeństwa i ochrony warto zainteresować się ofertą firmy Bss24 (Beta Security ISO). Zajmuje się ona także monitoringiem wizyjnym, dlatego chcąc stworzyć działający i niezawodny system monitoringu, warto skorzystać z usług tej firmy.
Jakie korzyści przynosi monitoring wizyjny w firmie?
Monitoring wizyjny przynosi bardzo wiele korzyści w firmie. Pozwala podnieść poziom bezpieczeństwa, zapewnić ochronę pracownikom i innym osobom, a także zabezpieczyć mienie przed zniszczeniem lub też kradzieżą. Monitoring sprawdzi się również bardzo dobrze w celu kontrolowania procesów produkcyjnych, a także samej pracy wykonywanej przez pracowników.
Warto jednak pamiętać, że nagrania z kamer zawierają dane osobowe, dlatego decydując się na monitoring w swojej firmie, należy dokładnie zapoznać się z zasadami jego użytkowania i przepisami zawartymi m.in. w RODO i innych tego typu dokumentach.
Reply