Malowanie hydrodynamiczne krok po kroku

Malowanie hydrodynamiczne za sprawą swoich zalet staje się coraz popularniejsze. Technika ta jest wykorzystywana zarówno w przedsiębiorstwach jak i w domowych warunkach. Stosując malowanie hydrodynamiczne możliwe jest dokładne pomalowanie nawet dużych powierzchni w krótkim czasie, przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia farby.

Czym jest malowanie hydrodynamiczne?

Malowanie hydrodynamiczne jest przeprowadzane z wykorzystaniem agregatu hydrodynamicznego czyli specjalistycznego urządzenia, które jest w stanie rozpylić farbę, lakier lub inną substancję w niewielkie kropelki. Wysokie ciśnienie panujące w agregacie wypuszcza mgiełkę dając równy zazwyczaj okrągły lub płaski strumień. Przesuwając w równym tempie urządzenia ok. 15 – 20 cm nad powierzchnią możliwe jest równomierne i efektywne rozłożenie farby, bez smug i zacieków. Technika ta posiada wiele zalet. Oprócz idealnego rozmieszczenia farby na danej powierzchni, malowanie za pomocą agregata hydrodynamicznego jest bardzo szybkie. W ciągu zaledwie 1 minuty pokrywane są nawet 4 metry kwadratowe. Ponadto dzięki rozpyleniu farby aby uzyskać zadowalający efekt możemy zużyć znacznie mniej danej substancji. Dzięki temu możemy zaoszczędzić spora ilość farby, lakieru czy werniksu, co jest wyjątkowo opłacalne zwłaszcza przy malowaniu dużych powierzchni. Jest to świetna i często stosowana alternatywa dla tradycyjnego malowania za pomocą wałka lub pędzla. Malowanie hydrodynamiczne jest zalecane również gdy konieczne jest pokrycie skomplikowanych powierzchni o nieregularnym kształcie. Wykorzystanie w takim przypadku pędzla nie przyniosłoby estetycznych efektów, gdyż farba zbierałaby się w rowkach i zagłębieniach. Stosując agregat hydrodynamiczny i rozpylając na tego typu obiekt mgiełkę dokładnie i równomiernie pokryjemy całą powierzchnię.

Mimo, że malowanie wałkiem czy pędzlem jest klasyczną metodą nakładania farby wykorzystując agregat hydrodynamiczny gwarantujemy, że powierzchnia będzie całkowicie bezfakturowa, co nie jest możliwe do osiągnięcia przy wykorzystaniu wspomnianych narzędzi malarskich. Całkowicie gładka powierzchnia jest niezwykle estetyczna i świetnie prezentuje się niezależnie od rodzaju pomieszczenia czy budynku.

Jak malować techniką hydrodynamiczną?

Mimo, że malowanie hydrodynamiczne może wydawać się wyjątkowo łatwe konieczne jest nabranie praktyki, aby móc równomiernie nakładać farbę. Warto przetestować urządzenie w bezpiecznym miejscu tak aby nabrać pewnej potrzebnej wprawy.

malowanie na czarno

W pierwszej kolejności, przygotowując się do malowania, koniecznie należy zabezpieczyć powierzchnie w które nie będą malowane. Jest to podstawowy i oczywisty krok stosowany podczas prac remontowych. Następnie należy przygotować sprzęt. Pistolet malarski, który wychodzi z agregatu należy połączyć z kompresorem za pomocą przewodu ciśnieniowego wraz z regulatorem ciśnienia. Do zbiornika nalewamy odpowiednią ilość farby, tak aby starczyła nam ona na pokrycie danej powierzchni. Pamiętajmy aby farbę zamieszać przed przelaniem do zbiornika. Następnym krokiem jest sprawdzenie czy ciśnienie jest odpowiednie. Test należy wykonać w bezpiecznym miejscu, tak aby w przypadku wylania farby nie wyrządzić żadnej szkody. Podczas malowania pistolet umieszczamy ok.15-20 cm nad powierzchnią. Staramy się trzymać ten sam poziom aby zminimalizować ryzyko zacieków lub smug. Bardzo ważne jest również aby nie przerywać malowania dużej powierzchni w połowie. Takie działania mogą przyczynić się do powstawania nieestetycznych plam, których usunięcie będzie problematyczne. Ruch dłoni powinien być posuwisty i powtarzalny. Nie powinniśmy również zmieniać tempa przesuwania pistoletu nad malowaną powierzchnią.

Po zakończeniu prac nie możemy zapomnieć o dokładnym wyczyszczeniu urządzenia zwłaszcza pistoletu malarskiego. Pozostałą substancję należy wylać ze zbiornika. Tak przygotowany sprzęt będzie gotowy do następnego użycia.