Mądre oszczędzanie dzięki fotowoltaice

Szybki wzrost cen za energię elektryczną sprawia, że Polacy szukają innych sposobów na pozyskanie prądu. Jednocześnie popularność na oszczędzanie sprawia, że inwestowanie w odnawialne źródła energii staje się coraz praktyczniejszym rozwiązaniem. Jednym ze sposobów na mądre oszczędzanie jest inwestycja w instalacje fotowoltaiczne, które dzięki nowoczesnej technologii tworzą domową elektrownię.

W Polsce oszczędzać można na wiele sposobów, ale jak szybko rzeczywistość weryfikuje – większość lokat bankowych oraz inwestycji w materialne przedmioty nie przynosi zbyt dużych efektów. Coraz bardziej opłacalne jest oszczędzanie na odmowym budżecie. Rosnące koszty życia, a także zwiększające się z roku na rok kwoty na rachunkach za zużycie mediów sprawiają, że szukamy różnych metod na długofalowe zaoszczędzenie sporych kwot. Czy w takim razie warto inwestować w instalacje PV? Czy rzeczywiście odnawialne źródła energii są opłacalne? 

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej 

W przeciągu ostatnich dwóch lat wysokość rachunków za zużycie energii elektrycznej drastycznie wzrosła. Okazuje się, że nasze pieniądze za opłacenie rachunków przede wszystkim na wydobycie złóż węgla, gazu oraz ropy, a następnie ich transport do elektrowni. W dalszej kolejności opłacamy cały proces tworzenia się energii elektrycznej oraz przysyłanie jej do tysięcy domów w Polsce. Spore koszty, które raczej nie zaczną się zmniejszać, zachęcają do tego, aby zainwestować w ekologiczną instalację fotowoltaiczną

System PV, składający się przede wszystkim z paneli słonecznych oraz dodatkowych elementów wspomagających poprawne działanie instalacji, to stosunkowo droga inwestycja. W praktyce jednak cała kwota zwraca się w przeciągu 5-6 lat i później można cieszyć się zyskami z produkcji własnego prądu. Jednocześnie warto pamiętać, że pierwsze oszczędności będzie widać już po kilku miesiącach, kiedy to wysokość rachunków znacząco spadnie. 

Dodatkowym atutem, który przemawia za inwestowaniem w instalację fotowoltaiczną jest program „Mój Prąd”, z którego można pozyskać nawet do kilku tysięcy dofinansowania. Wniosek można złożyć w każdej chwili, a specjaliści zajmujący się tworzeniem oferty i montażem instalacji z pewnością pomogą dopełnić wszystkich formalności. 

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznym w domu wolnostojącym to spora oszczędność. W perspektywie nieustannych zwyżek cen prądu, to także jeden ze skuteczniejszych sposobów na zgromadzenie dodatkowych środków, a przy nadwyżce z produkcji – pieniędzy z ich sprzedaży do elektrowni. 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? 

Działanie instalacji fotowoltaicznej nie jest skomplikowane. Aby jednak móc cieszyć się systemem PV konieczne jest zamontowanie paneli słonecznych w miejscu, które nie będzie zaciemnione i pozwoli na maksymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Panele pochłaniające światło słoneczne są zbudowane z powłoki krzemowej. Warto jednak wiedzieć, że panele wytwarzają jedynie prąd stały, który nie może płynąć w domowych gniazdkach. Dlatego też w module instalacji fotowoltaicznej montuje się specjalny falownik, który przekształca prąd z postaci stałej w prąd zmienny. Jednocześnie inwerter wykrywa wszystkie awarie oraz zabezpiecza system PV przed nagłym wyłączeniem. 

Do instalacji fotowoltaicznej montuje się także specjalistyczne okablowanie oraz optymalizer. W ten sposób nawet w przypadku niepogody lub miesięcy, gdzie słońce pokazuje się jedynie na kilka chwil, panele słoneczne mogą działać z pełną mocą, tworząc prąd w domowej elektrowni. 

Ekologiczne rozwiązania a mądre oszczędzanie 

Decydując się na instalację fotowoltaiczną wybieramy naturalne źródła energii, a co się z tym wiąże – nie przyczyniamy się do zatruwania naturalnego środowiska. W procesie tworzenia się prądu w systemie PV do atmosfery nie przedostają się szkodliwe dla planety gazy – w przeciwieństwie do działania miejskich sieci energetycznych. 

Ekologiczne rozwiązania w procesie pozyskiwania energii elektrycznej będą w przyszłości niezwykle opłacalne. To nie tylko sposób na mądre oszczędzanie na rachunkach za prąd, ale również realny wpływ na środowisko naturalne. Posiadanie instalacji fotowoltaicznej nie przyczynia się do inwestowania w eksploatację planety, a wręcz przeciwnie – pozwala na samodzielne generowanie energii elektrycznej z możliwością jej odsprzedania. 

Montaż paneli fotowoltaicznych to z pewnością przyszłościowe rozwiązanie, w które warto zacząć inwestować, aby w krótkim czasie móc zaoszczędzić i przy okazji przyczynić się do poprawy środowiska naturalnego. 

Reply