Jak wymienić okna?

Montaż okien i przeszkleń, szczególnie tych o dużych gabarytach, może być dość problematyczny. Wielkie okna mogą ważyć bardzo dużo, a jednocześnie są delikatne i podatne na uszkodzenia.

To sprawia, że ich montaż przy pomocy jedynie siły ludzkich rąk może być niemożliwy. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem staje się mini żuraw, który dzięki swoim niewielkim gabarytom będzie w stanie pracować wszędzie tam, gdzie tradycyjne żurawie i dźwigi się nie zmieszczą. Dlatego też mini żurawie coraz częściej wykorzystywane są przy tego typu pracach, głównie ze względu na swoją mobilność, ale także zwinność i precyzję działania. Potrafią one bardzo dokładnie manewrować ładunkiem, co ma szczególne znaczenie w ciasnych miejscach, gdzie jest mały margines błędu. 

Wymiana okien na wysokości

Montaż okien na wysokości jest bardzo niebezpieczną pracą, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie pracowników oraz użycie specjalistycznego sprzętu. Stopień niebezpieczeństwa oraz poziom ochrony zależą głównie od wysokości, na jakiej się pracuje. Okna i przeszklenia montowane na sporych wysokościach, wymagają wyposażenia pracowników w niezbędne środki ochrony indywidualnej takie jak uprzęże, liny i amortyzatory, które chronią przed ewentualnym upadkiem. Oczywiście wymagane jest także podstawowe wyposażenie takie jak:

  • kask,
  • rękawice,
  • obuwie,
  • odzież ochronna.

To pozwala pracownikom na bezpieczny i własnoręczny montaż okien i przeszkleń na wysokości.

Mini żurawie ułatwiają montaż okien

Jednak co w przypadku, gdy ciężar i wielkość okien lub przeszkleń jest zbyt duża, aby czynności montażowe prowadzone były tylko przez ludzi? W takich sytuacjach używa się dźwigów i żurawi, które dzięki specjalnym przyssawkom mogą przenosić bardzo duże i ciężkie tafle szkła i okna. Są to jednak sporej wielkości maszyny, które sprawdzą się głównie w montażu okien i przeszkleń na bardzo dużych wysokościach i w miejscach, gdzie jest sporo wolnej przestrzeni potrzebnej im do pracy. 

wymiana okien

W trudniej dostępnych miejscach i wewnątrz budynków idealnym rozwiązaniem jest mini żuraw, który sterowany jest zdalnie przez pracownika, a dzięki swoim gabarytom może przemieszczać się nawet między pomieszczeniami wewnątrz budynku czy korzystać z windy towarowej.

To sprawia, że montaż dużych przeszkleń i okien w trudno dostępnych miejscach przebiega sprawnie i jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla pracowników, a także samych okien i przeszkleń. Mini żurawie potrafią przenosić okna i przeszklenia dzięki pneumatycznym przyssawkom. Chwytają one szybę w bardzo mocny i stabilny sposób, przez co przenoszenie nawet największych i najcięższych przeszkleń nie jest problemem dla tego typu maszyn. 

Dzięki zastosowaniu podwójnego obwodu hydraulicznego, nawet w przypadku awarii jednego obwodu, nie ma ryzyka upuszczenia towaru przez odczepienie się przyssawek, ponieważ nadal działa drugi układ. Dodatkowo, mini żurawie można doposażyć w szereg osprzętu ułatwiającego pracę. Do dyspozycji są dodatkowe ramiona przedłużane, umożliwiające dotarcie dźwigu w trudno dostępne miejsca, podnośniki oraz różnych rozmiarów przyssawki próżniowe. 

Wydajna wymiana okien dzięki mini dźwigom 

Mini żurawie zapewniają zdecydowanie większą wydajność oraz precyzję podczas prac niż zespół kilku czy kilkunastu pracowników. Ogranicza to w znaczący sposób koszty zatrudnienia i przyspiesza zdecydowanie czas realizacji zlecenia, co w bezpośredni sposób generuje oszczędności dla inwestora. Należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo innych pracowników oraz precyzja działania tego typu urządzeń zależy głównie od umiejętności i doświadczenia operatora, który nimi steruje.

Bardzo ważne jest także właściwe umiejscowienie mini żurawia, tak aby nie istniało ryzyko jego przewrócenia szczególnie w nierównych terenie. 

Mini żurawie wykorzystywane się w najróżniejszych pracach szklarskich, zarówno przy budowie dużych, komercyjnych budowli jak i jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Najczęściej używane są w takich miejscach jak:

  • budynki mieszkalne, biurowe, usługowo handlowe,
  • obiekty sportowe (np. stadiony),
  • placówki oświatowe,
  • konstrukcje szklane,

które wymagają kompaktowego i mobilnego rozwiązania. 

Chcesz wynająć mini żurawia na Dolnym Śląsku? Firma Cranelift oferuje najwyższej jakości usługi dźwigowe w województwie dolnośląskim. Wszelkie zlecone prace wykonywane są przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, posługujących się specjalistycznym mini żurawiem budowlanym. Oferowane są usługi przy wykorzystaniu mini żurawia podczas wszelkich prac budowlanych, także przy montażu okien i przeszkleń. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Reply