Jak wykorzystać tarcicę budowlaną?

Z tarcicy budowlanej najczęściej tworzy się meble i panele podłogowe, jednak wiele osób wybiera różne typy tarcic do budowy swojego domu. Jest to bardzo praktyczne i innowacyjne podejście. Dom całkowicie wykonany z drewna prezentuje się dosyć ciekawie na tle innych domów, najczęściej kolorowych. Tarcica budowlana ma wiele odmian, więc możemy wspólnie z architektem ustalić, jakie części będą nam potrzebne, żeby była możliwość zbudowania domu, który został już zaprojektowany. Z tym typem drewna możemy spotkać się dosyć często, ponieważ jest to dobra opcja dla wszelkiego rodzaju hoteli, ośrodków wypoczynkowych i domków letniskowych. Takie budynki, które służą do użytku publicznego, najczęściej budowane są właśnie z drewna. Tarcica budowlana ma więc wiele zastosowań, wystarczy jedynie wybrać się do tartaku i wybrać odpowiadające nam kawałki drew na w odpowiedniej ilości oraz w odpowiednim kształcie.

Jak wybrać odpowiednią tarcicę?

Wszystko zależy od tego, jaki typ i kształt drewien będzie nam potrzebny. Tarcica budowlana bowiem jest obrobionym drewnem w wiele różnych sposobów. Możemy więc wybierać pomiędzy deskami o różnych wymiarach i grubościach, belkach, balach, krawędziakach, i wielu innych typach, jakie powstają w wyniku obróbki drewna. To, jaką powinniśmy wybrać tarcicę i w jakiej ilości, powinniśmy uzgodnić z architektem lub specjalistą , któremu powierzymy budowę naszego domu. Tarcica budowlana może przybierać wiele różnych kształtów, jednak większość jest określona według polskich norm. Normy owe ustalane są po to, by ułatwić pracę zarówno pracownikom tartaku jak i nabywającym kawałki drewna do budowy domu. Dzięki temu, że wszystkie deski i belki posiadają takie same wymiary oraz grubości, możemy dokupić brakującą ilość w każdym tartaku.

Tarcica budowlana - TomDrew Rzeszów

Tarcica powstaje z najlepszego drewna.

Typy tarcic budowlanych

Tarcice budowlane dzielą się przede wszystkim na deski. Są one najpopularniejszym obrobionym typem drewna, ponieważ ma ono najszersze zastosowanie. Desek można użyć jako paneli, można także użyć ich do położenia boazerii. Deski są niezastąpione przy stawianiu ścian na przykład w domku letniskowym. Można je także wykorzystać przy budowie dachu jako swoisty szkielet dachu. Kolejnym popularnym rodzajem są bale oraz belki. Są to o wiele grubsze rodzaje obrobionego drewna. Mogą służyć nam do budowy domu o grubszych ścianach. Natomiast listwy, łaty i krawędziaki są mniejszymi częściami, którymi możemy wykończyć nasz dom.

Obróbka drewna w tartaku

Do obróbki drewna potrzeba odpowiednich maszyn oraz miejsca zwanego tartakiem. Odpowiednio dobrane sprzęty oraz pracownicy wyszkoleni ze swoich stanowisk i obowiązków zagwarantują nam, że dostaniemy drewno najwyższej jakości. Drzewo, które jest dostarczane do tartaku, jest odpowiednio selekcjonowane. Jest to konieczne, żeby nie trafić na drzewo posiadające insekty, dziury, uszkodzenia lub pleśń. Obrabianie drewna nie trwa długo, jednak musi zając odpowiednią ilość czasu, żeby móc zrobić to jak najdokładniej.