Jak wybrać lut do lutowania stali?

W obecnym przemyśle różnego rodzaju metale odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ dzięki swoim właściwościom są one bardzo często wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju wyrobów, tworzenia wielu konstrukcji, urządzeń, maszyn itp.

Jest to więc grupa dość różnorodnych materiałów, które dzięki swoim cechom i właściwościom mogą być wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach. Jednym z najpopularniejszych i najważniejszych dla przemysłu metali jest z pewnością stal. Stop ten wykorzystywany jest w przemyśle już od pokoleń, a jego wynalezienie znacząco przyspieszyło rozwój wielu różnych dziedzin w przemyśle i życiu człowieka. Obecnie do łączenia różnego rodzaju elementów wykonanych ze stali bardzo często wykorzystuje się lutowanie twarde, które jest metodą idealnie sprawdzającą się w takich rozwiązaniach. Warto więc wiedzieć czym charakteryzuje się i jakie właściwości ma stal, w jakim celu się ją lutuje, jak wygląda ten proces i czym kierować się podczas wyboru spoiwa do lutowania stali?

Jakie właściwości ma stal?

Stal to jeden z najważniejszych materiałów stosowanych we wszystkich gałęziach gospodarki. Jest to plastycznie i cieplnie obrobiony stop żelaza z węglem, a także wzbogacony innymi pierwiastkami, które dodawane są w celu uzyskania określonych właściwości lub też są traktowane jako zanieczyszczenia, które powstały w wyniku otrzymywania stali. Stop ten uzyskuje się z surówki w procesie świeżenia lub też z wykorzystaniem specjalnych pieców konwertowych, próżniowych i łukowych. Pierwotnie produktem hutniczym jest najpierw tzw. staliwo, jednak w wyniku obróbki plastycznej przerabiane jest ono na stal. Stop ten w finalnej postaci oznaczany jest symbolami i cyframi, które określają jego gatunek, zastosowanie, właściwości fizyczne, mechaniczne, skład chemiczny itd. 

Tak duża popularność stali jest spowodowana głównie tym, że stop ten posiada wiele cennych właściwości mechanicznych i fizycznych, które dodatkowo można ulepszać, stosując inne różnego rodzaju stopy, co wpływa na tak szerokie zastosowanie tego typu materiału. Głównymi cechami charakterystycznymi stali są:

  • wytrzymałość na rozciąganie, ściskanie i skręcanie,
  • sprężystość (umiejętność odzyskiwania pierwotnej postaci, po zaprzestaniu działania sił odkształcających),
  • podatność na obróbkę plastyczną (stal zachowuje odkształconą na skutek naprężeń postać po zaprzestaniu ich działania),
  • ciągliwość,
  • twardość,
  • udarność,
  • odporność na niskie i wysokie temperatury, czynniki powodujące korozję, obciążenia dynamiczne czy też czynniki atmosferyczne.

Stal posiada w zasadzie jednolitą strukturę i skład chemiczny, a o tym, jakie właściwości posiada dany stop, decyduje w dużej mierze procentowa zawartość węgla, składniki stopowe oraz rodzaj zastosowanej obróbki cieplnej.

W jakim celu lutuje się stal?

Lutowanie to metoda łączenia różnego rodzaju elementów wykonanych z metali. W przypadku stali technika ta również znajduje szerokie zastosowanie i jest bardzo skuteczna. To sprawia, że lutowanie twarde bardzo często wykorzystywane jest w wielu różnych branżach do tworzenia połączeń między elementami wykonanymi ze stali. Lutowanie można wykorzystać w celu stworzenia różnego rodzaju konstrukcji stalowych, maszyn, urządzeń, narzędzi, elementów wykorzystywanych w przemyśle maszynowym i motoryzacyjnym oraz wielu innych rozwiązaniach. 

Jak wygląda lutowanie elementów stalowych?

Do procesu lutowania elementów wykonanych ze stali konieczne jest zastosowanie techniki lutowania twardego, która pozwala uzyskać temperaturę niezbędną do utworzenia połączenia między elementami wykonanymi z tego stopu. Cały proces rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania powierzchni elementów lutowanych. Ponadto trzeba zadbać o to, aby oprócz odpowiedniego spoiwa wybrać także topnik, który sprawdzi się w lutowaniu stali. Preparat ten zadba o czystość powierzchni lutowanych, przez co utworzone połączenie będzie w pełni szczelnie i bardzo wytrzymałe. Jako źródło ciepła wykorzystuje się zazwyczaj palnik acetylenowo-tlenowy, który pozwala uzyskać temperaturę niezbędną do stopienia spoiwa. 

napawa dysku twardego

Czym kierować się przy wyborze spoiwa do lutowania stali?

Chcąc zakupić lut twardy do stali, podstawową kwestią jest to, aby temperatura topnienia wybranego lutu była niższa od temperatury topnienia stali. Kolejną ważną sprawą jest także materiał, z jakiego wykonane jest spoiwo. W przypadku lutowania stali najlepszym wyborem będą luty srebrne, które mają odpowiednie dla tego stopu właściwości. Aby ułatwić sobie pracę, warto wybrać tzw. luty otulone, które posiadają warstwę topnika, przez co nie musimy używać tego preparatu w formie osobnego produktu.

Reply