Jak działa fotowoltaika?
Coraz bardziej doceniane korzyści z odnawialnych źródeł energii decydują o tym, że rosnąca liczba osób wybiera samodzielne wytwarzanie prądu za ich pomocą. Zaletą są liczne, korzystne dotacje lub pożyczki z atrakcyjnym oprocentowaniem na montaż paneli słonecznych oraz niezależność od podwyżek cen prądu. Jednak oprócz warunków dotacji, spodziewanych korzyści i oszczędności finansowych, warto dowiedzieć się również, jak działają panele fotowoltaiczne.
Zasada działania systemów solarnych
Pod względem terminologicznym mówimy o efekcie fotowoltaicznym, kiedy to najmniejsza jednostka światła, określana fotonem, pada na zbudowany z krzemu panel słoneczny. Krzem pochłania foton i wprawia w ruch elektrony odpowiedzialne za wytworzenie energii elektrycznej. Kluczową rolę odgrywa tu inwerter, który dokonuje procesu zamiany energii słonecznej na elektryczną, która będzie zgodna z parametrami instalacji elektrycznej, jaka znajduje się w naszym domu.
Najkrócej mówiąc, cały proces polega na przekształceniu promieni słonecznych w energię elektryczną. Panele słoneczne wymagają instalacji licznika dwukierunkowego, który zlicza, jaką ilość energii wykorzystaliśmy w domu, a jaka została oddana do zmagazynowania przez dystrybutora sieci elektrycznej. Obliczenia wykonywane są również w druga stronę – jeśli wyprodukowanej energii jest za mało, wówczas pobierana jest energia zmagazynowana przez dystrybutora, a my rozliczamy się głównie z kosztów, jakie generuje przechowanie nadwyżki wyprodukowanego prądu, którą możemy wykorzystać w ciągu roku.
Inne aspekty efektywnego funkcjonowania ogniw fotowoltaicznych
- Ważne jest, by na miarę możliwości systemy solarne mocować od strony południowej, gdyż wtedy wykorzystamy najwięcej światła dziennego.
- W przypadku mocowania paneli na terenie działki stosowane są wysięgniki, unoszące je na wysokość nawet do 2,5 metra, co pozwala na efektywniejsze ich wykorzystanie.
- Jeśli moc instalacji nie przekracza 50 kW, nie wymaga ona posiadania specjalnego zezwolenia.
- Samo użytkowanie instalacji fotowoltaicznej jest bezobsługowe i nie generuje dodatkowych kosztów.
- Nie jest wymagana zmiana dotychczas posiadanej instalacji elektrycznej, chyba że ta jest już w złym stanie. To moduły fotowoltaiczne są dostosowywane do możliwości naszej domowej instalacji elektrycznej. Jedynym elementem dodatkowym jest mikroinstalacja do wytwarzania energii.
- Prąd wytwarzany przez ogniwa fotowoltaiczne ma większe napięcie, niż prąd z sieci publicznej, dlatego jest wykorzystywany w pierwszej kolejności.
- Posiadanie samochodu z napędem elektrycznym jest wyjątkowo korzystne, gdyż istnieje możliwość zainstalowania domowej stacji ładowania pojazdu, i zintegrowanie jej nie tylko z domową instalacją elektryczną, lecz również z panelami słonecznymi, tworząc jedną, spójną instalację. Daje to jeszcze większą niezależność energetyczną.
- Ważny jest dobór firmy profesjonalnej, z bogatym portfolio i dużym doświadczeniem. W Szczecinie dobrą opinią cieszy się firma Clear Energy, która oferuje montaż paneli fotowoltaicznych w województwie zachodniopomorskim, oraz w województwach ościennych.
Fotowoltaika korzystna dla naszego domu
Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, samodzielna jego produkcja daje dużą niezależność i oszczędność finansową, a liczne dotacje sprawiają, że całość inwestycji zwraca się już po kilku latach. Samo działanie fotowoltaiki sprowadza się do prostej zasady konwersji promieniowania słonecznego na prąd stały, dopasowany do domowej instalacji elektrycznej, co przy właściwie zamontowanych panelach fotowoltaicznych nie stwarza zagrożenia dla domu w postaci awarii lub przepięć. Po zdobyciu potrzebnej wiedzy w zakresie działania i montażu systemu fotowoltaicznego warto skorzystać z usług Innex, który udzieli fachowej pomocy nie tylko w montażu, lecz zainteresowanym pomoże również znaleźć kredyt lub dotacje na najlepszych warunkach.
Reply