Odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu potrafi zbudować niepowtarzalną atmosferę, ale też całkowicie ją zniszczyć, a wszystko za sprawą doboru właściwej barwy światła. Rozpoznanie pomiędzy światłem ciepłym a zimnym ma wbrew pozorom wpływ nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale też na samopoczucie osób w nim przebywających. Nie ma jednocześnie reguły, która mówiłaby że wyłącznie światło ciepłe czy wyłącznie światło zimne są odpowiednie do zastosowania w domu. Jak więc dopasować barwę oświetlenia do pomieszczenia i w jaki sposób mogą ułatwić to żarówki LED?
Żarówki LED nie zawsze oznaczają światło zimne
Gdy oświetlenie LED zaczęło stawiać swoje pierwsze kroki w branży oświetlenia domowego, wiele osób zauważało że jego barwa jest często znacznie chłodniejsza niż ta osiągana za pomocą zwyczajnych żarówek wolframowych. Żarówki LED szybko zostały zaklasyfikowane jako źródło białego światła, które w praktyce może męczyć dość szybko oczy, a dodatkowo niszczyć przytulny klimat części pomieszczeń.
Dziś jednak rynek żarówek LED jest znacznie bardziej rozbudowany, a dobór odpowiedniej barwy światła to wyłącznie kwestia zrozumienia oznaczeń na opakowaniach i zapamiętania przedziałów temperaturowych światła. Standardowo ciepłą barwę światła oznacza się przedziałem od 2700 do 3300K, barwę zimną powyżej 5400K, a wszystko pomiędzy oznacza światło neutralne.
Światło ciepłe czy zimne – jak dobrać oświetlenie do pomieszczenia?
Ciepła barwa światła pozwala stworzyć atmosferę relaksu, rozluźnienia i wypoczynku, dlatego też na co dzień poleca się ją przede wszystkim do salonów, sypialni czy pokoju dziecinnego. Światło zimne, które wydaje się być bardziej białe i ostre to doskonały wybór dla pomieszczeń, w których potrzebujemy zostać w pełnym skupieniu – sprawdzi się w domowym biurze, pracowni czy w kuchni i łazience.
Co jednak istotne, zarówno w przypadku światła ciepłego jak i zimnego można modyfikować wrażenie, jakie daje konkretna żarówka – inne natężenie czy nawet sposób montażu oprawy może całkowicie zmienić to, jak komfortowo poczujemy się w danym pomieszczeniu.
Każde pomieszczenie wymaga nieco innego podejścia do kwestii oświetlenia zarówno pod względem barwy, jak i natężenia czy ilości rozmieszczonych w nim źródeł światła. Jedna centralna żarówka barwy ciepłej w salonie wcale nie sprzyja atmosferze relaksu, ale może okazać się niezbędna gdy chcemy zasiąść w nim do stołu z gośćmi. Z tego też powodu dobrym rozwiązaniem jest rozmieszczenie w salonie także kilku mniejszych lampek stojących o nieco niższym natężeniu światła, tak by faktycznie mogły wzmocnić efekt relaksu.
Trudnym do oświetlenia pomieszczeniem może okazać się łazienka, w której najbardziej popularnym obecnie rozwiązaniem jest po raz kolejny zestawienie ze sobą żarówek o różnych temperaturach barwowych i natężeniu. Do wykonania porannego makijażu lepiej sprawdzą się ciepłe żarówki o dość dużym natężeniu, imitujące światło dzienne i pozwalające najlepiej ocenić jakość wykonanej pracy.
Z drugiej jednak strony do szybkiego prysznica czy mycia zębów z powodzeniem sprawdzi się światło zimne, które dodatkowo pozwoli się skupić a nawet lekko rozbudzić przed wyjściem do pracy. Najlepszym rozwiązaniem zarówno do łazienki jak i do kuchni, która kieruje się takimi samymi zasadami będą więc po prostu żarówki LED o temperaturze neutralnej, jakie można zakupić w sklepie Lumentec.
Dobierając barwę żarówek LED do pomieszczenia warto pomyśleć nad celem, jaki oświetlenie ma w danym pomieszczeniu spełniać i jaką atmosferę chcemy tam stworzyć. W kwestii tej naprawdę opłaca się eksperymentować i testować najbardziej korzystne kombinacje – odczuwanie barw światła czy kwestia wrażeń estetycznych są naprawdę względne i to, w czym dobrze czuje się jedna osoba może zupełnie nie odpowiadać ogólnym założeniom oświetlenia wnętrz.