Ile trzeba zapłacić za kombajn i zbiór zboża?

Żniwa w Polsce zazwyczaj trwają przez dwa miesiące. W pierwszej połowie lata mamy żniwa małe, podczas których koszony jest rzepak, a także żniwa duże, obejmujące koszenie pozostałych zbóż.

Wielu rolników podejmuje decyzję o rozpoczęciu żniw biorąc pod uwagę wiele czynników – warunki pogodowe, stan wzrostu plonów, a także możliwość skorzystania ze sprzętu rolniczego – w tym przypadku z kombajnu.

W Polsce nie wszystkie gospodarstwa rolne posiadają swój sprzęt rolniczy, co może oznaczać spore opóźnienia w trakcie trwania zbiorów. Zakup kombajnu na własność to spora inwestycja, na którą nie każdy się decyduje. Jakie zatem opcję posiada rolnik, który przygotowuje się do żniw, ale nie posiada własnego kombajnu? Ile trzeba zapłacić za kombajn i zbiór zboża?

Żniwa i zbiór zboża – jak wyglądają?

Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego wymaga od rolników podejmowania wielu decyzji i nieustannego planowania. Z racji tego, że gospodarstwo rolne to ogromne zobowiązanie finansowe, wielu rolników nie decyduje się na zakup własnych maszyn rolniczych. Nic w tym dziwnego, gdyż większość prac polowych związana jest z pogodą, a także porą roku i w przypadku małego gospodarstwa rolnego – inwestycja jest zupełnie nieopłacalna. Dlatego też w okresie żniw, właściciele gospodarstw rolnych bardzo często decydują się na skorzystanie z usług żniwnych lub wypożyczenie kombajnu na własny użytek.

  • Które z tych rozwiązań jest najbardziej opłacalne?
  • Kto powinien skorzystać z usług żniwnych, a kto skorzysta finansowo na samodzielnym koszeniu na wypożyczonym kombajnie?
  • Jak wygląda wynajem kombajnu zbożowego?

Ile kosztują usługi żniwne?

Usługi żniwne są w Polsce coraz bardziej popularne przede wszystkim przez spadające ceny. Koszt usługi, podczas której koszeniem zboża zajmuje się zatrudniona firma jest nieco niższy niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z większej konkurencyjności, a także dużego zapotrzebowania na tego typu usługi.

Rolnik, który nie posiada własnego kombajnu, na czas żniw może wynająć kogoś, kto go posiada. Zazwyczaj takie usługi oferują specjalistyczne firmy rolnicze, ale również osoby prywatne. W ramach usługi żniwnej osoba ją realizująca kosi za rolnika zboże na kombajnie. Z racji tego, że w przypadku skorzystania z usługi żniwnej, ceny będą się różniły.

Ceny za usługę będą różniły się w zależności od regionu, a także powierzchni pola do skoszenia, liczonej w hektarach. Zazwyczaj cena waha się od 300 do 350 zł za hektar, za godzinę pracy kombajnu wraz z osobą, która będzie go prowadziła.

Wadą takiego rozwiązania jest konieczność dostosowania terminu żniw do osób z zewnątrz, a także konieczność jego rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. W innym przypadku może się okazać, że firma zewnętrzna nie ma już wolnych terminów w tym sezonie.

kombajn i zbiór zboża

Wypożyczenie samego kombajnu – wady i zalety

Niektórzy właściciele gospodarstw rolnych decydują się na wynajem samego kombajnu zbożowego. Efektem tego jest dużo niższa cena za usługę, a także brak konieczności dostosowywania się do terminu proponowanego przez firmę zewnętrzną. Rolnik nie musi również liczyć się z kosztami usługi żniwnej i dostępni osoby, która podejmie się koszenia.

Wynajem kombajnu zbożowego to najlepsze rozwiązanie dla właścicieli dużych powierzchni rolnych. Płacą oni jedynie na za wynajem samej maszyny rolniczej, a resztę zadań wykonują sami. Firmy specjalizujące się w sprzedaży sprzętu rolniczego, bardzo często oferują dogodne warunki wynajmu kombajnów zbożowego na czas żniw, umożliwiając tę usługę w całej Polsce.

Terminy wynajmu samego kombajnu zbożowego są niezwykle atrakcyjne. Sprzęt można wynająć na jeden dzień, tydzień lub dłuższy czas i dostosować go do potrzeb i rozmiarów gospodarstwa rolnego. Przykładowo firma Jaskot oferuje wynajem maszyn rolniczych na prostych i jasnych zasadach, z dokładnie określoną ceną. Dodatkowo właściciel gospodarstwa rolnego nie musi martwić się ubezpieczeniem, gdyż warunki ubezpieczenia pojazdu mają określone warunki już na etapie podpisania umowy.

Przy pracach sezonowych wynajem samego kombajnu zbożowego jest niezwykle opłacalnym rozwiązaniem – zwłaszcza dla dużych gospodarstw rolnych. Właściciele mniejszych pól mogą skorzystać jednak z fachowej usługi żniwnej.

Reply