Ile kosztuje montaż pompy ciepła w Krakowie

Za jedną z najbardziej przyszłościowych i opłacalnych technologii grzewczych uważa się obecnie pompę ciepła.

Jest to system, którego działanie opiera się na pozyskiwaniu ciepła ze środowiska naturalnego, czyli np. gruntu, wody lub powietrza. Cena zakupu całej instalacji oraz jej montaż zależna jest w głównej mierze od rodzaju pompy. Pompy gruntowe są najwydajniejsze i zapewniają stabilną pracę, jednak koszty związane z inwestycją są zdecydowanie wyższe od innych rozwiązań.

Powietrzne pompy ciepła są tańsze w zakupie i montażu jednak nie są tak wydajne jak pompy gruntowe. Z tego względu przed inwestycją należy dokładnie przeanalizować wady i zalety wszystkich rozwiązań i zdecydować się na to najbardziej opłacalne. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie w najlepszy sposób możliwości, jakie daje ta technologia.

Sposoby montażu pompy ciepła

Sposób montażu pompy ciepła zależy od jej rodzaju. Zdecydowanie najłatwiejsze jest zamontowanie i podłączenie powietrznej pompy ciepła. Dodatkowo urządzenie tego typu jest dość tanie w zakupie i instalacji. Jego montaż przebiega zazwyczaj bardzo szybko i nie wymaga dodatkowych czynności tak jak np. montaż gruntowej pompy ciepła. Z tego względu rozwiązanie to jest jednym z najczęściej wybieranych systemów grzewczych opartych na odnawialnych źródłach energii.

Gruntowa pompa ciepła to również dość popularne rozwiązanie, które jest zdecydowanie droższe w zakupie od powietrznej pompy ciepła, jednak zapewnia dużo większą wydajność i stabilność pracy, z tego względu, że na odpowiedniej głębokości w ziemi temperatura jest stała i nie zmienia się na przestrzeni całego roku.

To daje ogromne możliwości i zapewnia wysoką skuteczność działania gruntowej pompy ciepła. Jednak z tą metodą wiążą się pewne komplikacje montażowe, ponieważ do jej prawidłowego działania niezbędne jest wykonanie odwiertów w ziemi. To wymaga specjalistycznego sprzętu, a często także różnego rodzaju pozwoleń na ich wykonanie. Wszystko to znacząco wpływa na czas montażu gruntowej pompy ciepła i koszty z tym związane.

Pompy ciepła mogą być montowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Zewnętrzne pompy ciepła są zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ nie zajmują wolnej przestrzeni wewnątrz budynku. Przy ich montażu należy trzymać się wytycznych producenta dotyczących odległości od budynku, miejsca montażu itd.

Niezbędne jest również zastosowanie specjalnej obudowy ochronnej na pompę, która będzie stanowiła barierę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W przypadku montażu pompy ciepła wewnątrz budynku należy pamiętać, że urządzenie to działa cały czas i pomimo tego, że nie generuje dużego hałasu (40 – 60 dB) to lepiej nie montować go blisko sypialni i innych pomieszczeń często użytkowanych przez domowników, ponieważ może to wpływać negatywnie na ich samopoczucie.

Kto może wykonać montaż pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła to nie łatwa sprawa, a szczególnie gdy zdecydowaliśmy się na inwestycję w gruntową pompę ciepła. Do montażu tego typu urządzeń wymagana jest specjalistyczna wiedza, umiejętności i profesjonalny sprzęt. Z tego względu inwestując w pompę ciepła, należy korzystać tylko i wyłącznie z pomocy profesjonalnych firm.

Specjaliści zadbają o to, aby cały system został podłączony w odpowiedni sposób, a to da gwarancję, że pompa ciepła będzie pracowała wydajnie i niezawodnie przez bardzo długi czas. Decydując się na inwestycję w montaż pompy ciepła w Krakowie, warto skorzystać z usług salonu Daikin Kraków, który oprócz szerokiej oferty urządzeń, świadczy także usługi montażowe i serwisowe.

montaż pompy ciepła w krakowie

Jakie są koszty montażu pompy ciepła?

Koszty związane z montażem pompy ciepła zależą w największym stopniu od rodzaju pompy. W przypadku urządzeń pobierających energię z powietrza montaż nie jest skomplikowany i jego koszty są zazwyczaj niskie. Jednak, gdy decydujemy się na montaż gruntowej pompy, ciepła do ceny należy wliczyć dodatkowo koszty związane z wykonaniem odwiertów i zdecydowanie trudniejszą w montażu instalacją.

Koszty montażu pompy powietrznej to kilka tysięcy złotych, w przypadku gruntowej pompy powietrznej z poziomymi odwiertami to trochę większe koszty, jednak gdy decydujemy się na wykonanie odwiertów pionowych, cena usługi może być zdecydowanie większa i wynosić nawet 20 000 tys. złotych.

Reply