Gdzie wykorzystuje się belownice?

Belownica to maszyna, która zmniejsza objętość odpadów przez ich prasowanie w bele. Wyróżnia się belownice pionowe i poziome. Zasadnicze różnice między tymi urządzeniami dotyczą wielkości, siły nacisku, ciężaru wytwarzanej beli. Elementy te mają wpływ na wydajność całego procesu. W belownicy można umieścić papier, karton, plastik, butelki PET, odpady organiczne, tekstylia i wiele innych. 

Jakie jest zastosowanie belownicy?

Belownice stosowane są w firmach działających w różnych branżach do makulatury. Jest to bardzo korzystne, jeśli chodzi o kwestie związane z ochroną środowiska. Dzięki temu odpady papierowe są prasowane i zajmują dużo mniej przestrzeni. Obniża to częstotliwość związaną z wywożeniem makulatury przez firmy specjalizujące się w transporcie takich odpadów. Belownice stosują przedsiębiorstwa przemysłowe, zakłady poligraficzne, wydawnictwa, papiernie, wytwórnie kartonów czy też biura i sklepy. Urządzenie te są też wykorzystywane przez gospodarstwa domowe. 

Jakie są najważniejsze zalety belownicy?

Jedną z ważniejszych zalet używania belownicy jest zmniejszenie wydatków firmowych. Prasowane odpady zajmują znacznie mniej miejsca, dlatego firmy rzadziej korzystają z usług przedsiębiorstw przyjmujących odpady. Wpływa to na ograniczenie kosztów ponoszonych na usuwanie papierowych śmieci. Mniejsze są też koszty magazynowania tych odpadów. Makulatura zmodyfikowana do formy gotowych do odbioru bel sprawia, że firmy mogą negocjować lepsze ceny z zakładami, które zajmują się przetwarzaniem surowców wtórnych. Kolejna zaleta dotyczy zmniejszenia ilości składowanego odpadu. W ten sposób firmy mogą lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię. Jest to ważne na przykład w sklepach, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy. Używanie belownicy w zakładzie z pewnością przełoży się też na usprawnienie logistyki. Mniej kursów związanych z transportem odpadów przekłada się na planowanie efektywnego harmonogramu wywozów. W ten sposób na przykład godziny szczytu przestaną sprawiać problem. Nie należy zapominać też o poprawie bezpieczeństwa pracowników. Belownice mają certyfikaty i spełniają normy. Przykładem jest zgodność z normą EN16500. Oznacza to, że maszyna nie przystąpi do pracy, zanim drzwi nie zostaną zamknięte. Nie ma zatem zagrożenia związanego z przypadkowym uruchomieniem belownicy. Maszyny do belowania nie mają także odstających krawędzi. Nieodzownym elementem jest też mocny zamek śrubowy, który wpływa na kontrolę otwierania drzwi. Zgniatarki do kartonów i papieru zapewniają też cichą pracę, dzięki temu pracownicy nie muszą przebywać w głośnym pomieszczeniu. Na końcu warto wspomnieć o wygodzie i oszczędności czasu. Wynika to z tego, że jest to prosty sposób na kilkukrotną redukcję objętości odpadu. 

Jaka jest zasada działania belownicy do papieru?

Po umieszczeniu odpadów w komorze rozpoczyna się cykl prasowania. Odpad jest zgniatany przy użyciu płyty prasującej. Proces trwa dopóty, dopóki maksymalna ilość odpadów nie będzie maksymalnie sprasowana. Bele wyrzucane są z komory i wtedy można je spokojnie odebrać. Urządzenie działa z dużą siłą nacisku i spełnia rygorystyczne normy europejskie. 

bele

Jakie elementy należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej belownicy?

Przy wyborze odpowiedniej belownicy należy wziąć pod uwagę rodzaj, ilość i wielkość odpadów. Nie  bez znaczenia jest też jakość urządzenia, spełnianie norm i certyfikatów. Należy uwzględnić również serwis i opiekę nad klientem. 

Reply