Ekologiczne alternatywy dla klasycznej folii stretch

Folia stretch to produkt, który obecnie wykorzystywany jest w bardzo wielu różnych zastosowaniach, a to głównie z racji jego uniwersalności i wielu cennych właściwości, jakie posiada.

Warto jednak pamiętać, że folia stretch to wyrób produkowany z tworzyw sztucznych, których późniejszy rozkład trwa bardzo długo. Z tego też względu utylizacja lub recykling takich produktów są z reguły dość trudne i kosztowne, a jednocześnie niezbędne do tego, aby uchronić środowisko naturalne przed szkodliwym wpływem tego typu odpadów. Z tego też względu coraz częściej w sprzedaży znaleźć można różnego rodzaju ekologiczne odmiany tego produktu, których głównym celem jest zastąpienie standardowej folii stretch i tym samym zredukowanie ilości problematycznych odpadów. Warto więc wiedzieć, jaka jest skala wykorzystywania folii stretch w różnych branżach, dlaczego zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne alternatywy dla tego typu folii rośnie, jakie są przykładowe zamienniki tego produktu oraz jakie są zalety korzystania z ekologicznej folii stretch i innych tego typu produktów?

Skala wykorzystywania folii stretch w różnych branżach

Folia stretch to materiał o bardzo unikatowych i jednocześnie cennych właściwościach oraz cechach. Jego niska waga, wytrzymałość, elastyczność, wodoodporność, funkcjonalność i wiele innych właściwości sprawia, że w różnych branżach jest to bardzo cenny, a często nawet niezbędny materiał służący np. do pakowania i zabezpieczania różnego rodzaju produktów przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, czy to na czas magazynowania, czy też transportu. Z tego też względu folia stretch znajduje zastosowanie szczególnie w branży transportowej, gdzie często wykorzystywana jest do zabezpieczania i stabilizowania różnego rodzaju produktów np. na paletach. Towar owinięty folią chroniony jest przed zabrudzeniami, wilgocią, ale pozwala również zachować dyskrecję, w czym szczególnie dobrze sprawdza się czarna folia stretch.

folia

Oprócz transportu folia stretch wykorzystywana jest również w rolnictwie i ogrodnictwie. Może ona służyć do zabezpieczania niewielki roślin, tworzenia tuneli, służących do hodowania roślin, czy także w celu zabezpieczenia kiszonek i różnego rodzaju pasz dla zwierząt.

Kolejną branżą, w której stosuje się folię stretch, jest oczywiście przemysł spożywczy. Produkt ten pozwala szczelnie zapakować różnego rodzaju żywność, co sprawia, że znacznie dłużej zachowuje ona swoją świeżość, a także chroniona jest przed zabrudzeniami, wilgocią czy innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Folia stretch znajduje zastosowanie również w gospodarstwach domowych, gdzie szczególnie w kuchni jest bardzo przydatnym produktów. Jest to doskonały sposób na zapakowanie równego rodzaju artykułów spożywczych, np. w sytuacji, gdy oryginalne opakowanie szczelnie otwarte, a dany produkt nie zostanie od razu zużyty. W takiej sytuacji folia pozwoli zachować jego właściwości i świeżość znacznie dłużej. Ponadto folia może również służyć do zabezpieczania różnego rodzaju elementów we wnętrzu podczas przeprowadzania remontów.

Skąd zapotrzebowanie na ekologiczne alternatywy dla folii stretch?

Folia stretch mimo tego, że jest bardzo przydatnym produktem, który wykorzystywany jest w bardzo wielu różnych miejscach, to jest to wyrób, którego utylizacja czy recykling jest dość problematyczny. Z tego względu folie stretch zalicza się do odpadów, które w sytuacji, gdy nie będą odpowiednio zagospodarowane, mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Sprawia to, że zapotrzebowanie na ekologiczne alternatywy dla tego typu produktów stale rośnie, tak samo, jak roście świadomość ekologiczna wśród społeczeństwa.

Przykładowe ekologiczne alternatywy dla folii stretch i zalety ich stosowania

Z racji sporego zapotrzebowania na rynku znaleźć można obecnie kilka ekologicznych alternatyw dla standardowej folii stretch. Do tej grupy produktów zaliczyć można m.in. papierową eko folię, papier kraft w arkuszach do pakowania, folię z trzciny cukrowej itd. Jednak tego typu wyroby nie sprawdzą się w każdym zastosowaniu. Z tego też względu inną alternatywą może być folia stretch ekologiczna. Tego typu produkt tworzony jest z granulatu pochodzącego z recyklingu, co sprawia, że folia ta zaliczania jest do ekologicznych zamienników standardowej folii. Ponadto produkt ten jest pełni gotowy do recyklingu, co również jest sporą zaletą, a jednocześnie posiada on parametry zbliżone do standardowej folii stretch. To sprawia, że ekologiczna folia stretch może być doskonałym zamiennikiem w tym przypadku.

Reply