Dźwigi HDS – jakie jest ich zastosowanie?

Żuraw przeładunkowy HDS, potocznie zwany również dźwigiem HDS jest generalnie zaliczany do dźwignic, a więc sprzętu do załadunku i rozładunku towarów. Jego popularność pojawiła się szybko i utrzymuje się na przyzwoitym poziomie głównie ze względu na to, jak szeroki jest jego zakres zastosowań w przemyśle budowlanym i transportowym. Napędzane mechanicznie żurawie HDS są niezwykle uniwersalne, a ze względu na swoje stosunkowo kompaktowe rozmiary pozwalają na operowanie dźwignią na małych przestrzeniach. Jak zbudowane są dźwigi HDS i gdzie stosuje się je najczęściej?

Specyfika dźwigów HDS

Skrót HDS to w rozwinięciu hydrauliczne dźwigi samochodowe. Nazwa ta wyraźnie wskazuje na miejsce montażu dźwigów HDS. Nie każdy dźwig jest jednak montowany w ten sam sposób. Bardzo często stosuje się bowiem praktykę, by zależnie od zastosowania dźwigu montować go w nieco innej części pojazdu, ułatwiając i usprawniając w ten sposób pracę całego dźwigu. Dźwigi HDS mogą być montowane do podwozia pojazdu, tuż za kabiną kierowcy, oraz w tylnej i środkowej części dla ułatwienia załadunku. Żuawie HDS posiadają, niezależnie od miejsca montażu, komplet podpór stabilizujących żurawia oraz pojazd, a także regulowany wysięgnik, kolumnę przytwierdzoną do podstawy żurawia oraz stabilną podstawę. Zależnie od zastosowania można jednak wyposażyć je również w system hydrauliczny stosowany na budowach i w magazynach, oraz różne rodzaje haków i chwytaków (przydatne na przykład podczas transportu drewna).

transport hds wrocław

Zastosowanie dźwigów HDS

Najczęściej wymienianym zastosowaniem dźwigów HDS jest załadunek i rozładunek towarów w hurtowniach i składach budowlanych. Samochody z dźwigiem HDS zajmują się transportem i załadunkiem dużych ilości ciężkich i wielkogabarytowych towarów każdego dnia i większość firm prowadzących taką działalność nie wyobraża sobie dziś egzystencji bez dźwigów HDS. Ręczny załadunek tego typu towarów byłby nie tylko trudny, ale w większości przypadków wręcz niemożliwy. Co więcej, znacznie ograniczyłoby to możliwości przepustowe hurtowni. Tymczasem dla pojazdów z dźwigiem HDS i osób przeszkolonych do ich obsługi sprawa staje się znacznie łatwiejsza.

Dźwigi HDS to jednak nie tylko transport i przemysł budowlany. Dzięki dużej ilości przyssawek, uchwytów i haków możliwych do zamontowania na dźwigu, z powodzeniem można wykorzystać go także w funkcji koparki, ładowarki czy dźwigu do podnoszenia drewna. Dlatego też częstym zabiegiem jest korzystanie przez firmy remontowe właśnie z dźwigów HDS, które likwidują konieczność wynajmu dodatkowych sprzętów ciężkich takich jak właśnie koparki czy ładowarki.

Większość dźwigów HDS jest doceniana nie tylko za małe gabaryty, ale i całkiem przyzwoity udźwig. Zwykle oscyluje on w granicach od kilku do kilkunastu ton, dzięki czemu rozładowywanie agregatów, kontenerów, słupów czy konstrukcji metalowych nie stanowi już żadnego problemu. Wystarczy wyjrzeć za okno, by zobaczyć samochód zabierający śmieci do segregacji czy kontenery z gruzem – to właśnie pojazdy z dźwigiem HDS!

Dlaczego warto zdecydować się na HDS w Trójmieście?

Rodzaj prac możliwych do wykonania za pomocą dźwigu HDS jest w głównej mierze uzależniony od długości samego żurawia. Warto jednak podkreślić, że większość nowoczesnych żurawi HDS posiada możliwość zwiększenia długości ramienia dźwigu o dodatkowe 20 metrów. Dzięki szerokim możliwościom i niewielkim rozmiarom samochodów z dźwigiem HDS, coraz więcej firm decyduje się na ich zakup lub wynajem podczas prowadzonych prac. Po co kupować kilkanaście wyspecjalizowanych urządzeń, jeśli jeden dźwig HDS może zastąpić je wszystkie. Na rynku jest teraz coraz więcej firm, które oferują transport HDS w Gdyni, który pomaga w przewozie materiałów budowlanych czy kontenerów.