Filtr cząstek DPF pełni jedną z najważniejszych funkcji w całym układzie samochodu. Jest to element silnika, który stosowany jest powszechnie na rynku od blisko 10 lat. Każdy samochód, który posiada silnik Diesla, musi być wyposażony w specjalny filtr DPF. Rolą takiego filtra jest wychwytywanie ze spalin cząsteczek stałych. Następnie, filtr ma za zadanie wypalać te cząsteczki we wnętrzu silnika. Samochody, które wyposażone są w silnik Diesla, muszą również posiadać specjalny filtr DPF, by spełniać normy emisji spalin Euro IV.
Problemy z filtrem DPF
Zapchanie się filtra DPF stanowi więc ogromny problem. Biorąc pod uwagę zadania jakie wykonuje filtr, jego czasowa niesprawność unieruchamia całe auto. Jakie czynniki wpływają na zapychanie się filtra? – Otóż, wiele jest powodów, dla których nasz filtr może przestać sprawnie działać. Przede wszystkim, samochód wyposażony w tego typu silnik,
- Zakłócenie procesu spalania – jest to problem, który powstaje w wyniku nieregularnej jazdy w mieście. Silnik, podczas każdej jazdy samochodem, musi osiągać tak zwaną temperaturę roboczą. W przypadku, gdy w filtrze znajduje się zbyt duża ilość sadzy, filtr nie nadążą nad procesem wychwytywania i wypalania cząsteczek sadzy.
- Proces wypalania cząsteczek, który jest często przerywany, wiąże się z brakiem możliwości utrzymywania się wysokiej temperatury spalin. Prowadzi to do niedostatecznego wypalania cząsteczek stałych. Poza tym, część paliwa może wyciekać po cylindrach, przez co miesza się z olejem silnikowym. Olej, który jest rozrzedzony poprzez paliwo, znacznie zwiększy swoją objętość. Następstwem tego procesu jest pogorszenie się jakości oleju silnikowego.
- Usterka w filtrze DPF lub w silniku – jest to równie częsty problem, który może zakłócać pracę silnika.
Zalety czyszczenia DPF
Czyszczenie filtra DPF ma na celu naprawienie całego układu silnika. Istnieją dwa podstawowe rodzaje czyszczenia – wypalanie w systemie serwisowym orz czyszczenie chemiczne. Jednak trzeba pamiętać, że zdarzają się przypadki, w których silnik i filtr DPF nadają się tylko do wymiany. Filtr pełni ważną rolę w układzie silnika, dlatego należy o niego szczególnie dbać.
Zaletami czyszczenia filtra jest powrót auta do sprawnej pracy. Poza tym, regularne czyszczenie układu zapewni nam odpowiednią pracę silnika przez długi czas.
Czynności, które wchodzą w skład czyszczenia filtra DPF, mogą zależeć od stanu, w jakim znajduje się nasz silnik. Przy regularnym i w miarę częstym czyszczeniu filtra, nie narazimy naszego silnika na większe szkody.
Należy również pamiętać, że w polskim prawie przewiduje się bardzo wysokie kary za usunięcie filtra w sposób nielegalny. Czasem, wymontowanie filtra DPF jest jedynym ratunkiem dla naszego samochodu. W takich przypadkach jednak, od razu montuje się zupełnie nowy filtr, by samochód mógł znowu prawnie działać.
Oprócz tego, zalety czyszczenia filtra DPF to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa sobie i pasażerom, którzy z nami jeżdżą. Silnik, filtr oraz każdy inny element, musi działać sprawnie, by przechodzić obowiązkowe kontrole. Wybór odpowiedniego sposobu czyszczenia filtra zależy od naszego uznania i od stanu filtra. Wielu mechaników może mieć własne zdanie na temat powyższych metod czyszczenia.
Regularne czyszczenie filtra DPF, nie będziemy musieli martwić się o zakup nowego. Ceny filtrów do samochodów są bardzo wysokie – często porównywane są one do kosztów naprawy. Czyszczenie filtra w samochodzie powinno być czynnością przeprowadzaną obowiązkowo.