Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego, a tym bardziej hodowli zwierząt to działalność, która wymaga sporego zaangażowania oraz odpowiedzialności. Regularne dbanie o zwierzęta, zapewnienie im odpowiednich warunków bytowych, a w szczególności pokarmu to kwestie bardzo ważne, które mają znaczący wpływ zarówno na zdrowie zwierząt, jak i na jakość i wartość produktów żywnościowych, które od nich pozyskujemy.
Z tego względu prowadząc hodowlę zwierząt, szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, jaki pokarm używamy do karmienia zwierząt. Sianokiszonki to z pewnością jeden z najlepszych rodzajów pokarmu dla zwierząt hodowlanych, co potwierdza obecnie to, jak dużą popularnością cieszą się sianokiszonki wśród hodowców i rolników. Warto więc wiedzieć czym dokładnie są sianokiszonki, w jaki sposób się je produkuje, jaka jest wartość pokarmowa sianokiszonek, czy są one bezpieczne dla zwierząt, czy warto inwestować w tego typu pokarm i czy lepszym rozwiązaniem jest zakup gotowych sianokiszonek, czy może przygotowywanie ich samodzielnie?
Co to są sianokiszonki?
Prowadząc hodowlę zwierząt, jedną z ważniejszych kwestii jest zadbanie o odpowiedni pokarm. W tym celu można wykorzystywać różnego rodzaju pasze objętościowe, czy to w postaci pasz suchych jak siano, czy słoma, czy też postaci soczystych pasz posiadających znacznie więcej wartości odżywczych. Do tej drugiej grupy z pewnością można zaliczyć różnego rodzaju sianokiszonki, które często uważane są za optymalny pokarm dla zwierząt hodowlanych. Sianokiszonka to rodzaj paszy, a dokładniej kiszonki, która składa się z roślin potłuczonych o zawartości 40-60% suchej masy. Prawidłowo przygotowana sianokiszonka, z racji swoich właściwości i wartości odżywczych ma bardzo szerokie zastosowanie i może być podstawą żywienia zarówno bydła mlecznego, jak i bydła mięsnego.
Jak produkuje się sianokiszonki?
Produkcja sianokiszonki to dość skomplikowany proces, przy którym należy dbać o to, aby każdy etap realizowany był w odpowiedni sposób. Prawidłowe wykonanie wszelkich czynności gwarantuje, że sianokiszonka będzie miała odpowiednie właściwości i wartości odżywcze. Z pewnością rozwój technologiczny i nowe metody produkcji sianokiszonki sprawiły, że obecnie proces jej produkcji jest dużo łatwiejszy i szybszy niż wcześniej. Podstawą produkcji jest odpowiedni termin koszenia roślin niezbędnych do produkcji sianokiszonki. Skoszona i wysuszona masa następnie jest transportowana i przechodzi proces ugniatania i ubijania. Bardzo ważne jest to, aby ograniczyć dostawanie się tlenu do środka, co mogłoby zepsuć sianokiszonkę. Po przygotowaniu sianokiszonki jest ona zabezpieczana przed dostępem powietrza, do czego może być wykorzystywana folia do sianokiszonki.
Jaka jest wartość pokarmowa sianokiszonek?
Wysokiej jakości sianokiszonka, która została przygotowana w odpowiedni sposób, jest znakomitym źródłem suchej masy, białka oraz niezbędnych składników mineralnych i witamin, a do tego ma bardzo dobry smak i aromat. Jest to więc bardzo uniwersalne pożywienie, które zawiera w sobie kompleksowy skład. Sianokiszonka jest również w pełni bezpieczna dla zwierząt, które ja spożywają, jednak w tej kwestii bardzo ważne jest to, w jaki sposób jest ona produkowana i czy podczas tego procesu zadbano o jej czystość i odpowiednie warunki produkcji.
Czy warto zainwestować w sianokiszonki
Sianokiszonka znakomicie sprawdza się w przypadku wszystkich rodzajów bydła i może stanowić podstawę ich żywienia. Z tego też względu warto zainwestować w tego typu paszę, która pozwala dostarczyć zwierzętom wszelkich niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin. W tym celu można zakupić gotową sianokiszonkę lub też samodzielnie ja wyprodukować. Kupiona sianokiszonka może być bezpieczniejsza, w sytuacji, gdy nie mamy doświadczenia w jej produkcji. Ponadto wytwarzanie tego typu paszy wymaga sporej wiedzy, umiejętności, ale także sprzętu i roślin, z których będzie można wykonać tego typu paszę. Warto więc zastanowić się jak dużo sianokiszonki potrzebujemy i czy lepszym rozwiązaniem będzie jej zakup w formie gotowego produktu, czy też zainwestowanie w sprzęt i produkowanie paszy samodzielnie. Druga opcja z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem, w sytuacji, gdy posiadamy dużo zwierząt hodowlanych, a dodatkowo mamy sporo materiału, z jakiego możliwe będzie wykonanie tego typu paszy.
Reply