Bramy automatyczne – wygoda dla wymagających

Tradycyjne, ręcznie otwierane i zamykane bramy wciąż są popularne, jednak z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie rozwiązań pozwalających na ich automatyczną obsługę. Gwarantuje to poprawę komfortu oraz wygody codziennego użytkowania. Jednak wybranie automatyki wiąże się z koniecznością odpowiedniego jej dobrania w zależności od jej rodzaju, wagi samej bramy. Co warto wiedzieć o bramach automatycznych i jakie są korzyści z ich zastosowania?

Jak zakupić napęd do bramy?

Najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie bramy wraz z napędem. Bardzo często jest to oferowane w momencie wybierania bramy, wówczas mamy gwarancję, że napęd doskonale sprawdzi się nawet podczas intensywnej pracy. Jeśli jednak napęd pragniemy kupić osobno koniecznie należy zapoznać się z jego parametrami. Warto wiedzieć, że aby była możliwość zastosowania napędu do bramy wjazdowej do garażu musi być on odpowiedniej głębokości.

Istotna jest również obecność nadproża o wysokości 30-35 cm dla zamontowania głowicy napędu.  Decydując się na montaż automatyki do bramy warto zdecydować się na wykorzystanie dodatkowego systemu bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem jest zastosowanie fotokomórki, która wykryje obiekt na drodze zamykającej się bramy. Dzięki temu zyskamy pewność, że brama nie uderzy w samochód lub w przechodzącą osobę.

Również należy wziąć pod uwagę możliwości braku zasilania, który uniemożliwiłby chwilowe  zamknięcie i otwarcie bramy. Rozwiązaniem tego problemu będzie zastosowanie napędu, który wzbogacony jest w zasilanie awaryjne z baterii, która znajduje się w jego obudowie.

Siłowniki do bram automatycznych

Siłowniki stosowane do bram automatycznych są zasilane energią elektryczną, jednak nie zużywają jej dużej ilości. Siłowniki są dobierane do bramy pod względem jej wielkości, wagi a nawet czynników atmosferycznych przeważających na danym obszarze.

W przypadku gdy brama narażona jest na opór silnego wiatru siłowniki muszą być znacznie mocniejsze. Są one również wybierane pod kątem oczekiwanej szybkości zamykania i otwierania bramy. Im szybciej następuje całkowicie rozwarci bramy, tym droższy będzie siłownik. Źle dobrane siłowniki sprawią, że brama nie będzie otwierała się do końca lub jej ruch nie będzie w pełni płynny.

Brama na pilota

Brama uruchamiana za pomocą pilota jest częstym i wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem. Piloty wykorzystują częstotliwości radiowe, które gwarantują niezawodność działania urządzenia. Możliwe jest również wybranie pilota  sterowanego na podczerwień.

Niekiedy napęd integrowany jest z oświetleniem. Naciśnięcie przycisku otwierającego bramę na pilocie automatycznie uruchamia włącznik światła. Jest to wyjątkowo komfortowe rozwiązanie zwłaszcza podczas parkowania w nocy. Zakres działania pilota może  osiągnąć nawet 400 metrów. Wówczas bramę można otwierać znajdując się w znacznym oddaleniu od niej.

Rozwiązań technicznych umożliwiających otwieranie bramy jest bardzo wiele – polecamy sprawdzić ofertę marki Grodex. Często montuje się chociażby przycisk umieszczony w skrzynce sterującej na wyznaczonej ścianie, zamiast pilota wykorzystuje się czytnik linii papilarnych lub wykorzystuje się fotokomórkę. Nowsze technologie pozwalają na otwieranie bramy przy pomocy zainstalowanej na telefonie aplikacji.

Dlaczego warto skorzystać z automatyki bram?

Automatycznie otwierana brama to przede wszystkim ogromny komfort. Dzięki sterowaniu za pomocą pilota lub przycisku nie musimy ręcznie otwierać bramy. Jest to wyjątkowo korzystne również pod względem oszczędności czasu. Automatycznie otwierana brama doskonale pasuje do nowoczesnych obiektów, sprawia że stają się one jeszcze bardziej elegancie i luksusowe. Automatyczne technologie będą także zaletą w przypadku ciężkich bram, których ręcznie otwieranie i zamykanie wiązałoby się z koniecznością dużego wysiłku fizycznego.